Po poměrně dlouhé době, kdy se úroky na spořicích účtech nezvyšovaly a zůstávaly na absolutních minimech, se nyní situace o něco zlepšuje. Banky zvyšují úročení a lákají tím nové klienty. Naposledy zvýšení prezentovala Air Bank a Trinity Bank, jejichž spořicí účty patří po tomto navýšení k těm nejvýhodnějším. Při porovnávání výhodnosti a následném výběru spořicího účtu však není důležitá jen úroková sazba, ale také související podmínky.
Zvýšení úrokové sazby na spořicím účtu u Trinity Bank
K nejvyšším nabízeným číslům v rámci úrokové sazby na spořicím účtu se přiblížila Trinity Bank. A to se svou nabídkou Výhoda+. Pro stávající vklady zvedla hodnotu úročení na 1,38 % p.a. Navíc zahájila mimořádnou akční nabídku pro prvních 8 000 nově založených spořicích účtů. Těm nabízí úrok ve výši velmi slušných 1,58 % ročně.
Pro založení spořicího účtu s úrokovou sazbou 1,58 % p.a. Trinity Bank nestanovuje žádné další podmínky. To znamená, že:
- se touto sazbou úročí celý vklad,
- není stanovena žádná doba platnosti zvýhodněné sazby,
- není zapotřebí si ke spořicímu účtu sjednávat žádný další produkt navíc (např. běžný účet).
Úrokovou sazbu 1,58 % ročně získají i stávající klienti za předpokladu, že si založí nový spořicí účet a na něj uloží nový vklad. Nesmí se jednat o peníze převedené z jiného účtu vedeného u Trinity Bank.
I Air Bank zvyšuje úrok na spořicím účtu, má už ale podmínky
Zhruba ve stejném období jako Trinity Bank ohlásila růst úrokové sazby u spořicích účtů také Air Bank. Aktuálně nabízená úroková sazba činí 1,3 % ročně. Pro získání tohoto zvýhodněného úroku platí několik podmínek:
- nutnost 5 krát měsíčně zaplatit kartou, platební nálepkou nebo aplikací v mobilu (tedy je nutné mít u Air Banky tyto služby sjednané),
- platí pro vklady do 250 000 korun,
- nad limit 250 000 korun činí úroková sazba 0,40 % p.a.
Přesně na tomto případě je patrné, že pro výběr vhodného spořicího účtu je nutné znát všechny jeho parametry. Například výše úročení v případě vyšších vkladů pro mnoho lidí může být zcela zásadní.
TOP spořicí účty
Mezi nejvýhodnější spořicí účty, které slibují velmi sympatické úročení, patří spořicí účet od Hello Bank (bývalý Cetelem) a Banky Creditas. V druhém zmíněném případě se jedná o běžný účet Richee, za kterým stojí právě Banka Creditas. Další alternativou je Moneta spořicí účet.
Nejprve alespoň částečné seznámení s „opravdovým“ spořícím účtem nabízejícím nejvyšší zhodnocení. Hello bank úročí vklady na spořícím účtu roční sazbou 1,5 % s jediným omezením – musí se jednat o částku do 300 000 korun. Pro část vkladu nad 300 000 je úročení nulové.
Stejnou úrokovou sazbu nabízí i zmíněný účet Richee. Ten lze sjednat pouze v rámci stejnojmenné mobilní aplikace, díky které je možné spravovat své účty u všech českých bank na jednom místě. Za mobilní aplikací, tedy i za nabídkou běžného účtu Richee a související platební karty, je Banka Creditas. Od nabídky Hello bank se liší v podstatě pouze tím, že úročí i části vkladů nad 300 000 korun, a to 0,50 % p.a.
Výhodné sazby spořicích účtů nabízí také Moneta Money Bank (1,2 % u části vkladu do výše 500 000 korun) a Banka Creditas v rámci svého opravdového spořicího účtu (1,1 % u části vkladu do výše 900 000 Kč a 1,3 % u části vkladu nad 900 000 korun).
Podmínky dalších spořicích účtů se liší
Další nabídky spořicích účtů od českých bank jsou již spojeny s nějakou podmínkou. Vyšší úroková sazba bývá podmíněna například sjednáním a používáním běžného účtu (případně využívání platební karty k tomuto účtu), je tomu tak například u Equa bank nebo Sberbank.
Běžná jsou také různá omezení. Některé banky slibují například úročení třeba i 5,2 % p. a. (Raiffeisenbank). Takto vysoké úroky náleží však pouze za splnění určitých podmínek. A taková nabídka už přeci jen ztrácí na atraktivitě.
Banky se snaží získat nové klienty, proto jsou ochotné vylepšovat podmínky jejich produktů. Podobně na tom jsou i stavební spořitelny, které nyní nabízí úvěry ze stavebního spoření s nižší úrokovou sazbou než hypotéky.
Češi dluží stále více peněz, dluhy však lépe splácejí. I toto přispívá ke zlepšování podmínek bankovních produktů, jelikož zároveň s tímto klesá počet nových zájemců o půjčky. Banky, které peníze na půjčení mají, jsou tak ochotny snížit své úrokové sazby u půjček a zvýšit úroky na spořících účtech nebo termínovaných vkladech, aby klienty nalákaly.