Spořicí účty – srovnání, přehled, jak fungují

Spořicí účty nabízí každá bankovní společnost a orientovat se v tak široké nabídce nemusí být snadné. Jaký je nejvýhodnější spořicí účet? Jaký je nejlepší spořicí účet a jak funguje kalkulačka spořicího účtu?

Shrnutí článku

Spořicí účet je speciální druh bankovního účtu, který slouží především k ukládání a zhodnocování peněz. Na rozdíl od běžného účtu je spořicí účet určen spíše pro dlouhodobější ukládání finančních prostředků.

Peníze uložené na spořicím účtu jsou úročeny vyšší sazbou než na běžném účtu. Díky tomu úspory postupně rostou.

I když je spořicí účet určen především k dlouhodobému spoření, peníze lze kdykoliv vybrat.

Úrokové sazby na spořicích účtech se pohybují v rozmezí 4 – 5 %, však zpravidla jen na omezenou dobu. Většinou je sazba nižší.

Článek nabízí srovnání spořicích účtů nabízených bankami ČSOB, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Creditas, MONETA, Equa bank, Air Bank a Trinity Bank. Jaké jsou jejich parametry a která z uvedených bank nabízí u spořicího účtu nejlepší úrok?

První Zaplo půjčka zdarma

Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.

Mám zájem

Proč si založit spořicí účet

Spořicí účet je druh bankovního účtu, který slouží k dlouhodobému odkládání peněžních prostředků a tvorbě finanční rezervy. Uložená částka se zhodnocuje úrokem, což je výhodou například oproti běžnému účtu.

Jedná se o velmi bezpečný, a také málo výnosný způsob zhodnocování peněz. Spořicí účet s nejlepším úrokem kolem 4% je nabízen jen minimálně, obvykle se úroky pohybují pouze kolem 1 – 2 %.

V rámci srovnání lze najít spořicí účty bez výpovědní lhůty, jejichž majitelé mohou naspořené peníze vybrat kdykoliv, a spořicí účty s výpovědní lhůtou v rozmezí dnů, měsíců i let. Tu je třeba dodržet, v opačném případě banka účtuje poplatky.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

Jak funguje spořicí účet – výhody

Nejvýhodnější spořicí účet splňuje tato kritéria:

  • s jeho vedením se zpravidla nepojí žádné poplatky
  • představuje bezpečný způsob vytváření finanční rezervy
  • může být sjednán samostatně i jako součást běžného účtu
  • vklady do 100 000 € (přibližně 2 500 000 Kč) jsou pojištěny

Je třeba mít na paměti, že všechny příjmy z úroků jsou daněny 15% daní z příjmů. U jednotlivých poskytovatelů se také může lišit četnost připisování úroků, s čímž je při hledání nejvýhodnějšího spořicího účtu rovněž potřeba počítat.

Dětský spořicí účet

Vedle běžných bankovních účtů pro děti existují také dětské spořicí účty. Ukládání peněz na dětský spořicí účet potomkům zajistí bezpečný a pohodlný start do života. Dětský spořicí účet pro osoby mladší 18 let nabízejí pouze některé tuzemské banky – například:

K založení dětského spořicího účtu je potřeba doložit doklad totožnosti zákonného zástupce a rodný list dítěte.

Rychlou finanční rezervu nabízí CreditStar. Vyzkoušejte půjčku na 30 dní a splaťte jen to, co jste si půjčili.
Více o CreditStar půjčce bez úroku >

Je spořicí účet s nejvyšším úrokem vždy nejvýhodnější?

Vždy platí, že čím větší úrok banka nabízí, tím větší je výnos pro klienta. I ostatní parametry však hrají důležitou roli. Patří k nim například poplatek za založení spořicího účtu či pásma úročení – úrok se může lišit v závislosti na tom, jak velkou částku klient spoří. Zisk klienta samozřejmě ovlivňuje také frekvence připisování úroku. Čím častěji se úrok připočítává, tím je zisk klienta vyšší.

Všechny výše zmíněné parametry je nutné brát při srovnání spořicích účtů a hledání nejvýhodnějšího spořicího účtu v potaz. Jaké podmínky nabízejí největší tuzemské bankovní společnosti a která z nich poskytuje spořicí účet s nejvyšším úrokem?

Výše výnosu spořícího účtu je mimo jiné ovlivňována pásmem úročení nebo frekvencí připisování úroku.
Výše výnosu spořicího účtu je mimo jiné ovlivňována pásmem úročení nebo frekvencí připisování úroku.

Spořicí účty – srovnání

V textu jsou srovnány tyto spořicí účty:

  • ČSOB spořicí účet s bonusem
  • RB spořicí účet – Raiffeisenbank spořicí účet XL
  • Česká spořitelna – flexibilní spořicí účet
  • Creditas – spořicí účet
  • MONETA – spořicí účet s věrnostním bonusem
  • Equa bank – spořicí účet
  • Trinity Bank – pořicí účet
  • Air Bank – bonusový spořicí účet

Přečtením článku lze získat přehled o produktech a najít tip na nejvýhodnější spořicí účet a nejlepší spořicí účet. Hodí se také pročíst recenze na spořicí účty.

Spořicí účet ČSOB s bonusem

ČSOB nabízí spořicí účet s výhodným úrokem. Vedení je zdarma a své peníze mají klienti okamžitě k dispozici. Výhodou je možnost sjednat si spořicí účet ČSOB online z pohodlí domova.

Spořicí účet se spravuje skrze aplikaci ČSOB Smart.

Raiffeisenbank – spořicí účet eKonto XL

Klientům, kteří si založí běžný účet zároveň se spořicím účtem eKonto XL, nabízí Raiffeisenbank bonusovou úrokovou sazbu na půl roku a řadu dalších výhod.

RB spořicí účet XL umožňuje spořit s vyšším úrokem i po uplynutí 6 měsíců. Podmínkou je však aktivní využívání osobního účtu eKonto SMART nebo eKonto KOMPLET. Aktivní využívání znamená, že na účet musí měsíčně přijít alespoň 15 000 Kč a zároveň je nutné provést minimálně tři transakce.

Raiffeisenbank spořicí účet XL nabízí následujícími úrokové sazby:

  • Úroková sazba pro vklady do 150 000 Kč: 2,5 %
  • Úroková sazba pro vklady od 150 000 Kč do 500 000: 0,1 %
  • Úroková sazba pro vklady nad 500 000: 0,01 %
  • Bonusová úroková sazba pro vklady do 150 000 Kč: 3 % na půl roku
  • Bonusová sazba pro vklady do 500 000 Kč: 5,2 % p. a. (spořicí účet HIT PLUS)

Klientům Raiffeisenbank je nabízena také služba Inteligentní spoření, která umožňuje snadné rozdělování financí mezi spořicí účet XL a běžný účet. Stačí nastavit limity a období, kdy má být účet automaticky zkontrolován. Peníze se pak převedou na spořicí či osobní účet tak, aby částky vyhovovaly zvoleným limitům.

Flexibilní spořicí účet České spořitelny

Česká spořitelna spořicí účty nabízí s jednou úrokovou sazbou bez ohledu na to, zda klient využívá i další produkty či nikoliv.

Úrokové sazby u spořicího účtu České spořitelny:

  • Úroková sazba pro vklady do 200 000 Kč: 0,2 %
  • Úroková sazba pro vklady nad 200 000 Kč: 0,01 %

V případě vedení Plus účtu u České spořitelny jsou vklady do 200 000 Kč úročeny 3,25 %.

Výhodou tohoto spořicích účtů je možnost využívat službu Moje zdravé finance, která umožňuje úspory rozdělovat do různých sekcí. Díky tomu lze na jednom účtu přehledně spořit na více různých věcí současně.

TIP: Díky rychlé půjčce od České spořitelny lze získat až 1 000 000 Kč online a zdarma. V případě řádného splácení bude odpuštěno až 15 splátek.

Creditas – spořicí účet s neomezeným limitem

Hlavním finančním produktem Banky Creditas zůstává spořicí účet. Creditas nabízí vyšší úročení pro vklady do 350 000 Kč.

Nejvýhodnější úročení 3,6 % je podmíněno využíváním jiných služeb banky.

Banka Creditas spořicí účet nabízí s následujícími úrokovými sazbami:

  • Úroková sazba pro vklady do 500 000 Kč: 3,8 %
  • Úroková sazba pro částku od hranice 500 000,01 Kč: 1,2 %

Pokud tedy vklad klienta dosáhne například 1 milionu korun, bude částka 500 tisíc úročena sazbou 3,8 % a 500 tisíc základní sazbou 1,2 %.

Banka Creditas nabízí výhodnější sazbu pro vklady od hranice 750 tisíc korun.

MONETA – spořicí účet s věrnostním bonusem

Ani u společnosti MONETA se výše úrokové sazby neváže na využívaní dalších produktů. MONETA spořicí účty nabízí s ročním věrnostním bonusem každému, kdo si na účtu sjedná fixaci na období 3, 6, 9, či 12 měsíců. Věrnostní bonus klient získá po skončení sjednaného období k základnímu úroku.

Úrokové sazby u spořicího účtu MONETA:

  • Úroková sazba pro vklady od 1 000 000 Kč: 3,5 %
  • Úroková sazba pro vklady nad 1 000 000 Kč: 0,5 %
  • Bonusová úroková sazba: až 0,5 % navíc při sjednání fixace

Fixaci prostředků je možné kdykoliv zdarma ukončit, samozřejmě tím však mizí nárok na věrnostní bonus.

Air Bank – bonusový spořicí účet

Také Air Bank má pro své klienty zajímavé bonusové úročení na spořicím účtu. Majitel spořicího účtu u Air Bank může dosáhnout úroku 3 %. Podmínkou je zůstatek na spořicím účtu do 250 000 Kč a použití platební karty Air Bank 5 krát za měsíc.

Úrokové sazby u spořicího účtu Air Bank:

  • Bonusová úroková sazba pro vklady do 250 000 Kč: 3,4 %
  • Bonusová úroková sazba pro vklady nad 250 000 Kč: 3,4 %
  • Bonusová úroková sazba pro vklady nad 1 000 000 Kč: 0 %

Základní úroková sazba spořicího účtu Air Bank je 0 %, vyplatí se bonusová varianta podmíněná pěti platbami platební kartou měsíčně. Založit účet u Air Bank lze jednoduše online přes aplikaci Air Bank. V případě účtu vedeném v eurech nebo dolarech je základní úroková sazba 0,1 %.

Equa bank – spořicí účet HIT a MAX

Equa bank nabízí dva druhy spořicích účtů – spořicí účet HIT a spořicí účet MAX. Nejvýhodnější úroky nabízí spořicí účet HIT s vkladem mezi 50 000 – 200 000 Kč. Pokud klient provede měsíčně 3 platby kartou Equa bank, nebo má aktuální hodnotu investičního produktu k poslednímu dni v měsíci alespoň 50 000 Kč, získá úrok ve výši 3 %.

Úrokové sazby u spořicího účtu Equa bank:

  • Úroková sazba pro vklady do 200 000 Kč: 0,1 – 3 % (spořicí účet HIT)
  • Úroková sazba pro vklady nad 200 000 Kč: 0,1 % (spořicí účet HIT)
  • Úroková sazba pro vklady do 500 000 Kč: 0,1 % (spořicí účet MAX)
  • Úroková sazba pro vklady nad 200 000 Kč: 1 % (spořicí účet MAX)

Založení spořicího účtu u Equa bank je zdarma a bez poplatků. Účet lze otevřít zdarma, rychle a online do 5 minut.

Trinity Bank – spořicí účet Výhoda+

Trinity Bank aktuálně nabízí spořicí účet Výhoda+. Získání úrokových sazeb není podmíněno využíváním žádných dalších služeb Trinity Bank. Výše sazby se vztahuje vždy k aktuálnímu zůstatku na spořicím účtu.

Úrokové sazby u spořicího účtu Trinity bank Výhoda+

  • Úroková sazba pro neomezenou výši vkladu: 2,58 %
  • Úroková sazba v rámci akce „Jarní skvělý účet“: 5,08 %

Spořicí účet Výhoda+ lze sjednat plně online. Proces založení je velmi jednoduchý, rychlý a uživatelsky přívětivý. Zřízení a vedení účtu je zdarma. Internetové bankovnictví je také zdarma. 

Spořicí účty – srovnání nabídek

Nabídky všech zmíněných bankovních domů lze porovnat v tabulce, která uvádí veškeré důležité parametry produktu včetně poplatků za vedení, sjednání či zrušení spořicího účtu. Zde je srovnání spořicích účtů:

ČSOB spořicí účetRaiffeisenbank spořicí účet s bonusemČeská spořitelna spořicí účetCreditas spořicí účetMONETA spořicí účetEqua bank spořicí účet Trinity Bank
spořicí účet
Air Bank bonisový spořicí účet
Vyžadován běžný účetneneneneneneneano
Minimální počáteční vklad5 000 Kč0 Kč0 Kč0 Kč200 Kč0 Kč0 Kč0 Kč
Připisování úrokůměsíčněměsíčněměsíčněměsíčněměsíčněměsíčněměsíčněměsíčně
Úroková sazbaaž 3,30 %2,5 % (do 150 000 Kč)

0,1 % (do 500 000 Kč)

0,01 % (nad 500 000 Kč)
0,2 % (do 200 000 Kč)

0,01 % (nad 200 000 Kč)
2,8 % (do 350 000 Kč)

1,8 % (nad 350 000 Kč)
2,5 % (do 1 mil. Kč)

0,5 % (od 1 mil. Kč)
0,1 % (do 500 000 Kč)

1 % (nad 500 000 Kč)
2,58 %3 % (do 250 000 Kč)

0,1 % do 1 000 000 Kč

0 % nad 1 000 000 Kč
Zvýhodněná úroková sazba3,30 %3 % na půl roku1,5 % v případě vedení Plus účtu 3,6 % v případě splnění podmínekaž 0,5 % navíc při sjednání fixace2,9 % při vkladu 50 000 Kč (do 200 000 Kč)3,18 v rámci programu Dobrý klient
Sjednání účtuzdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Vedení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Zrušení účtuzdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Měsíční výpis onlinezdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarmazdarma
Měsíční výpis poštou45 Kč40 Kč45 Kč25 Kč20 Kč20 Kč39 Kč25 Kč
Tabulka je aktualizována v únoru 2023.

Banka Creditas nabízí u spořicích účtů nejlepší úrok. Není však tak snadné určit, který spořicí účet je nejvýhodnější – vždy záleží na požadavcích konkrétního klienta i ostatních parametrech účtu. Kromě těchto spořicích účtů samozřejmě existuje celá řada dalších, které mohou sloužit jako alternativy. Jedná se například o spořicí účet Moneta.

Kvůli opatření zavedeném ČNB v důsledku pandemie koronaviru se úrokové sazby na většině spořicích účtů snížily. Příkladem je snížení úrokové sazby na spořicím účtu Trinity Bank, k němuž došlo začátkem dubna 2020.

S výběrem toho nejlepšího produktu s ohledem na počáteční vklad, pravidelný měsíční vklad a dobu spoření pomůžou online kalkulačky spořicích účtů, které během několika vteřin srovnají a seřadí nabídky jednotlivých poskytovatelů.

FAQ – Často kladené otázky

Je spoření na spořicím účtu bezpečné?

Ano. Všechny vklady do 100 000 € (přibližně 2 500 000 Kč) jsou zákonně pojištěny.

Jaký je nejvyšší úrok na spořicím účtu?

Úrokové sazby na spořicích účtech se pohybují v rozmezí 4 až 5,5 %, avšak s omezenou maximální částkou.

Lze peníze ze spořicího účtu vybrat okamžitě?

Většina spořicích účtů nemá nastavenu výpovědní dobu. Lze tedy vybrat naspořené finanční prostředky bez čekání.

Jaké jsou nevýhody spořicích účtů?

Některé banky mohou poskytovat spořicí účty s výpovědní dobou v rozmezí několika měsíců i let. Se získáním peněz ihned se tudíž pojí sankce.

Může být spořicí účet veden na dítě?

Ano. Dětské spořicí účty jsou běžným produktem. K založení účtu je potřeba rodný list dítěte.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.