Smlouva o půjčce je jedním z nejběžnějších právních dokumentů. Ať už se jedná o půjčku mezi kamarády nebo mezi podnikateli, vždy se hodí ji sepsat. Zajišťuje totiž jistotu pro obě strany, že dlužník půjčené peníze opravdu vrátí a věřitel nebude vymáhat více, než se dohodli. Co musí smlouva o půjčce obsahovat a kde najít jednoduchý vzor smlouvy o půjčce ke stažení zdarma?
Dobře sepsaná smlouva o půjčce je základem každé půjčky. Usnadnila život již mnoha lidem, a to i těm, kteří by jinak doplatili na důvěru ve své přátele. I kamarádské vztahy totiž může snadno narušit jedna malá půjčka – stačí, aby dlužník nevrátil půjčenou částku, nebo aby po něm věřitel chtěl více než půjčil.
Právě z těchto důvodů je vždy lepší mít všechny podmínky půjčky písemně sepsané a podepsané. Pochopitelně ne každému se však chce s takovou smlouvou sepisovat. Naštěstí lze na internetu najít spoustu šablon a vzorů, které si lze snadno a zdarma stáhnout a upravit dle svých potřeb.
Shrnutí článku
Smlouvu o půjčce peněz může uzavřít kdokoliv, kdo je právně způsobilý.
Smlouva o půjčce musí být sepsána písemně a podepsaná oběma stranami.
Aby byla smlouva platná, musí být jasně uvedeno, zda se jedná o úročnou či bezúročnou půjčku.
Věřitel se smlouvou zavazuje poskytnout dlužníkovi určitou věc, dlužník se pak zavazuje tuto věc ve stanoveném termínu vrátit.
V případě půjčení jiné věci než peněz je třeba uzavřít smlouvu o půjčce věci.
Co je to smlouva o půjčce a co musí obsahovat?
Smlouva o půjčce poskytuje právní ochranu jak věřiteli, tak dlužníkovi, přičemž zároveň minimalizuje riziko budoucích sporů. S písemným důkazem je totiž mnohem snazší prokázat, zda jedna ze stran neporušila podmínky půjčky, které si mezi sebou strany při sjednání stanovily.
Věřitel se smlouvou zavazuje poskytnout dlužníkovi určitou částku peněz (nebo jinou věc), dlužník se pak zavazuje tuto částku (nebo věc) ve stanoveném termínu vrátit.
Aby byla smlouva o půjčce platná a vymahatelná, musí obsahovat několik základních náležitostí:
- identifikace smluvních stran – jméno, příjmení, adresa, popřípadě IČO
- předmět půjčky – přesná částka peněz nebo specifikace půjčeného předmětu
- podmínky splácení (termín a formu splácení), možnost předčasného splacení
- výše úrokové sazby a způsob jejího výpočtu (pokud je úročena)
- důsledky prodlení – sankce za pozdní splácení, úroky z prodlení
- podpisy smluvních stran – vlastnoruční podpisy obou stran
Ne vždy však věřitel po dlužníkovi vyžaduje úroky. Někdy, například při sjednání smlouvy o půjčce mezi kamarády, se strany vzájemně dohodnou na tzv. bezúročné půjčce. Zda byla v rámci sjednání půjčky uzavřena dohoda o bezúročnosti, je vždy potřeba výslovně uvést ve smlouvě taktéž.

Vzor smlouvy o půjčce ke stažení zdarma
Vzor smlouvy o půjčce ke stažení zdarma jsou k dispozici zde:
Ne vždy však stačí jednoduchá smlouva o půjčce. V některých situacích je potřeba se poohlédnout po specifické smlouvě, nebo ideálně smlouvu sepsat vlastnoručně či s pomocí odborníka.
Pokud člověk potřebuje sepsat smlouvu o půjčce a neví si rady, co všechno by do ní měl uvést a jak by měla ve výsledku vypadat, nemusí se bát a začínat od nuly. Na internetu totiž existuje mnoho dostupných předepsaných vzorových šablon, které si lze zdarma stáhnout a přizpůsobit svým požadavkům.
Stačí napsat do vyhledávače klíčová slova typu „smlouva o půjčce vzor pdf“ nebo „smlouva o půjčce vzor word“ a vybrat si vzor, který bude nejvíce vyhovovat.
Přestože lze na internetu najít spoustu různých vzorů, a mnohdy i těch zaměřených na specifické situace, stále je lepší vše konzultovat s právníkem – ten může buďto sestavit smlouvu na míru, nebo případně zkontrolovat již vyhotovenou.
Smlouva o půjčce mezi kamarády
I když se může zdát, že půjčka mezi kamarády nebo rodinnými příslušníky nevyžaduje formální dohodu, opak je pravdou. Právě půjčky mezi nejbližšími bývají mnohdy mnohem dramatičtější, než například bankovní nebo nebankovní půjčky, kde je smlouva již samozřejmostí.
Pokud si přátelé půjčí, aniž by spolu sepsali smlouvu, může dojít k různým nedorozuměním, někdy dokonce i k narušení či úplnému rozvázání vztahů, pokud například dlužník odmítne splácet půjčenou sumu, nebo jej věřitel začne vydírat.
Smlouva o půjčce mezi kamarády by měla obsahovat stejné náležitosti jako u kterékoliv jiné půjčky, včetně jasně stanoveného termínu splatnosti a případného ujednání o bezúročnosti.
Pro tyto účely postačí jednoduchá smlouva o půjčce, která bude stručná, přehledná a snadno srozumitelná pro obě strany. Kdo si není jistý, jak takovou smlouvu vytvořit, může si stáhnout vzor smlouvy o půjčce mezi kamarády a upravit ho na míru svým potřebám.
Smlouva o půjčce peněz
Smlouva o půjčce peněz je tím vůbec nejběžnějším typem smlouvy. Upravuje vztah mezi věřitelem a dlužníkem v případě, že předmětem půjčky jsou peníze.
Sepsat smlouvu o půjčce peněz se vyplatí v mnoha situacích, a to jak pro věřitele, tak pro dlužníka. Přestože ji spousta lidí odmítne se slovy, že se bez ní obejde, vždy je lepší mít půjčku podloženou písemným důkazem i v případě, že se jedná o půjčku mezi kamarády. Sepsaní nezabere více než pár minut a pouhé dva podpisy pomohou předejít případným nedorozuměním a sporům v budoucnu.
Kdy je sepsání smlouvy obzvlášť důležité?
U větších částek je sepsání smlouvy o půjčce peněz naprosto nezbytné, jelikož chrání obě strany před případnými problémy s vrácením peněz.
Stejně tak je smlouvu potřeba sepsat i v případě půjčky s delší dobou splatnosti, či v případě úročené půjčky. Pokud je půjčka úročená, je nutné výši úroku a způsob jeho placení ve smlouvě jasně stanovit.
Kdo může uzavřít smlouvu o půjčce peněz?
Smlouvu o půjčce peněz může uzavřít v podstatě kdokoliv, kdo je právně způsobilý. Přesněji řečeno, zástupci obou stran musí mít minimálně 18 let a musí být svéprávní.
Smlouva o bezúročné půjčce
Smlouva o bezúročné půjčce je zvláštním typem smlouvy, kdy dlužník není povinen platit věřiteli žádné úroky. Tento druh smlouvy se nejčastěji uzavírá mezi rodinnými příslušníky nebo blízkými přáteli.
Aby byla smlouva platná, musí být jasně uvedeno, že se jedná o bezúročnou půjčku. K dispozici je naštěstí mnoho šablon, díky kterým sepsání smlouvy nezabere více než pár minut, například smlouva o bezúročné půjčce vzor, který si lze zdarma stáhnout i upravit.

Co si lze půjčit kromě peněz?
Půjčka nemusí být vždy nutně jen o penězích. Půjčovat si lze i jiné věci, a to jak ty movité, tak i ty nemovité. V tomto případě se však nejedná o smlouvu o půjčce peněz, nýbrž o smlouvu o půjčce věci. Tento typ smlouvy se pak řídí jinými ustanoveními občanského zákoníku.
Movité věci (movitosti) jsou takové věci, které lze přemístit z jednoho místa na druhé, aniž by se tím změnila jejich podstata. Patří sem například auta, nábytek, elektronika nebo oblečení.
Nemovité věci (nemovitosti), jak je již z názvu patrné, nelze přemístit, aniž by se tím změnila jejich podstata nebo by to bylo spojeno s nepřiměřenými náklady. Řeč je zejména o pozemcích a stavbách na nich postavených (domy, byty, chaty).
Vzor smlouvy o půjčce věci si lze bezplatně stáhnout na odkaze níže.
Co všechno si lze půjčit? V podstatě téměř cokoliv, co je v soukromém vlastnictví a není zákonem zakázáno. Mezi nejčastěji půjčované věci patří například dopravní prostředky, sportovní vybavení, elektronika či prostory a objekty pro podnikání či krátkodobé bydlení.
Smlouva o půjčce věci by měla obsahovat specifikaci věci, dobu trvání půjčky, účel půjčky a případně i další podmínky, například odpovědnost za škodu.
Lze například uvést, že „dlužník se zavazuje vrátit věc ve stejném stavu, v jakém ji převzal, s přihlédnutím k běžnému opotřebení, a v případě poškození nebo ztráty se zavazuje uhradit vzniklou škodu„.
U nemovitostí je vždy lepší uzavřít smlouvu písemně a nechat ji zapsat do katastru nemovitostí.
Půjčka vs. zápůjčka – jaký je mezi nimi rozdíl?
Každá zápůjčka je půjčkou, ne každá půjčka je však zápůjčkou. Rozdíl mezi půjčkou a zápůjčkou je v českém právním prostředí poměrně specifický, přesto se však tyto pojmy často zaměňují.
Půjčka je obecný pojem pro poskytnutí věci s tím, že se má po čase vrátit. Může se jednat o peníze, případně o jiné věci jako auto, knihy nebo nářadí. Půjčka je upravena v občanském zákoníku a může být bezúročná i úročná.
Zápůjčka je specifický druh půjčky, týkající se věcí určených druhově – jde tak například o peníze, obilí či uhlí. Dlužník se zavazuje vrátit stejné množství věcí stejného druhu a jakosti.

Rozdíl mezi smlouvou o půjčce a smlouvou o zápůjčce tedy spočívá především v předmětu smlouvy a v tom, co se po uplynutí doby trvání smlouvy vrací. Zatímco předmětem půjčky může být jakákoliv movitá i nemovitá věc (konkrétní auto, kniha, nářadí), předmětem zápůjčky jsou vždy věci zastupitelné.
U půjčky se vždy vrací táž konkrétní věc, kterou si dlužník vypůjčil, u zápůjčky stačí, aby věřiteli vrátil stejné množství těchto věcí, nikoliv konkrétní věc. V praxi to funguje takto:
Tonda půjčí Mirkovi své auto na víkend, přičemž mu Mirek po víkendu vrátí to samé auto – řeč je tedy o půjčce konkrétní věci.
Jindy Tonda půjčí Mirkovi 10 000 Kč a Mirek mu je po uplynutí dohodnuté doby vrátí, přesně 10 000 Kč, ovšem ne ty samé bankovky, které od Tondy obdržel – tady už se tedy jedná o zápůjčku druhové věci.
Stručně řečeno, pokud chce jedna osoba půjčit peníze druhé osobě, mohou spolu sepsat jak smlouvu o půjčce, tak i smlouvu o zápůjčce. V případě půjčení auta nebo jiného předmětu už je potřeba smlouva o půjčce.