Průzkumy finanční gramotnosti, respektive aktuální data o stavu úvěrů v České republice, jsou poučným vhledem do problematiky zadlužení. Česká bankovní asociace (ČBA) přišla s výsledky nedávné studie, z níž vyplývá, že Češi mají s půjčováním peněz velké zkušenosti. Osm z deseti Čechů si už někdy peníze půjčilo, nebezpečně zadlužených je dokonce 11 procent.
Z celé ČR v současné době splácí nějaký druh úvěru 43 % občanů. Nejčastěji jde o nákupy automobilů a motocyklů (13 %), dále rekonstrukce bydlení (11 %), přičemž dlužné částky se pohybují převážně do výše 200 tisíc korun.
Ze všech dlužníků se značná část chová rizikově a půjčují si, i přestože nemají z čeho šetřit (12 %). Tři a více půjček má 9 % Čechů a plných 13 % si bere půjčku na splátku jiné půjčky. Takové číslo je velmi znepokojivé.
„Pokud nám banka odmítne půjčit, měl by to být pro nás varovný signál, že půjčka bude zřejmě nad naše možnosti. Jít žádat o úvěr k nelicencovanému poskytovateli půjček může představovat cestu do pekel.“
Náměstek ředitelky asociace Filip Hanzlík
Z průzkumu ČBA vychází najevo, že to, zda poskytovatel půjčky, tedy věřitel, má platnou licenci České národní banky, není pro Čechy vůbec podstatné. Respektive téměř nikdo si tento údaj neověřuje.
Půjčky pro zadlužené bývají vstupenkou do dluhové pasti, zejména není-li dlužník včas a řádně splácet své závazky. Pomocnou ruku nabízí Poradna při finanční tísni na bezplatné lince 800 722 722, kde je možné ve všední dny získat cenné rady ohledně řešení platebních a exekučních problémů.
Naopak za zodpovědné chování se považuje snaha domluvit si s bankou odklad splátek, pokud dlužník cítí, že nebude v jeho silách sehnat dostatek financí (32 %). O konsolidaci, tedy sloučení půjček, by se pokoušelo 20 % Čechů. Čeští občané jsou veskrze sebevědomí, co se schopnosti splácet dluhy týče (dvě třetiny). Pro 8 z 10 lidí je výše jejich půjčky bezpečná.
Dvě třetiny lidí přiznávají, že se rozhodli pro půjčku z nedostatku hotovosti, jedna pětina nechtěla čekat, až si ušetří. A každý desátý Čech podlehl výhodné akci s nízkými nebo nulovými úroky a pro nákup využil produkt, jakým je rychlá půjčka na splátky.
Nákupy splátky mají ostatně největší podíl u půjček v ČR (38 %). Dále Češi hojně využívají povolené přečerpání, neboli kontokorent (38 %), spotřebitelský úvěr (35 %) a kreditní kartu (31 %), s níž realizují zejména běžné nákupy (43 %). Pouhých 17 % Čechů tvrdí, že si nikdy žádné peníze nepůjčili.
Pro 56 % českých občanů je jasnou volbou, kde si sjednat úvěr, banka. Naopak jedna třetina volí spíše splátkové společnosti, rodinu nebo známé. Proč se lidé otáčejí k bankám zády, je z důvodu rychlejšího sjednání půjčky (46 %), jednoduššího procesu (49 %) a nižších úroků (24 %). Není pak překvapení, že splátkovým společnostem pro získávání nových zákazníků dobře funguje produkt rychlá půjčka na splátky.
V příštích dvou letech si plánuje vzít půjčku nebo úvěr až polovina dotázaných, převážně na rekonstrukci bydlení nebo na nákup auta.