Mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu a pořídit si důstojné bydlení, se často potýkají s nedostatkem financí. Jejich profesní život netrvá zatím příliš dlouho, proto ještě neměli příležitost našetřit si na větší investice. S finančními problémy se mohou potýkat i studenti. Proto se v rámci finančních produktů myslí také na půjčky pro mladé. S výhodnou nabídkou půjček na bydlení pro mladé přišel i stát. Kdo může půjčku pro mladé čerpat a jaké jsou podmínky?
Mladí lidé mohou využívat půjček od bank i nebankovních společností, jako jediné věkové kategorii jim možnost úvěru nabízí také stát. Výhodné půjčky pro mladé jsou zpravidla poskytovány s nižším úrokem a příznivějšími podmínkami, zcela bez poplatků se ovšem neobejdou.
Bezúročné půjčky pro mladé lze získat jen výjimečně, jednou z možností jsou například první půjčky zdarma u nebankovních subjektů.
Půjčka pro mladé od státu
Státní půjčky pro mladé s názvem programu „Vlastní bydlení“ začalo Ministerstvo pro místní rozvoj nabízet teprve v roce 2018 s jasným cílem umožnit mladým lidem snazší přístup k bydlení. Využít lze takovou půjčku na modernizaci či pořízení svého prvního bydlení.
Jedná se velmi levnou půjčku se zvýhodněným úrokem, státní půjčka pro mladé tak představuje jedinečnou příležitost, jak získat peníze za poměrně nízké poplatky, navíc od spolehlivého věřitele. Půjčky jsou poskytovány ze Státního fondu podpory investic (dříve Státní fond rozvoje bydlení) a pro mladé lidi je v rámci tohoto fondu vyhrazeno až 700 milionu Kč.
Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč
Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.
O státní půjčku může zažádat každý, kdo žije v manželství či registrovaném partnerství, ve kterém aspoň jeden z partnerů nedosáhl věku 40 let. Případně se žadatelem může stát také svobodná osoba do 40 let, která trvale pečuje o dítě do věku 15 let.
Žádosti o půjčku mohou mladí lidé podávat písemně, osobně, poštou na pracovištích SFPI nebo datovou schránkou wikaiz5. Úředníci poté doložené podklady zkontrolují a zhodnotí, zda zájemce splňuje požadavky vlády.
Pokud budou stále k dispozici finanční prostředky v programu pro daný rok, bude žadateli zaslána k podpisu úvěrová smlouva.
Parametry – státní půjčka na bydlení
Konkrétní úrokové sazby půjček pro mladé rodiny se odvíjejí od výše aktuální referenční sazby EU, minimální sazba však činí 1 %. Úrok je poté fixní po dobu pěti let. Aktuální úrok činí 4 %.
Příklad tvorby úrokové sazby pro státní půjčky pro mladé: Pokud bude referenční sazba EU na 0,7 %, mohou mladí lidé čerpat půjčky od státu s úrokem 1 % p. a. Bude-li referenční sazba EU na 1,2 %, tak i půjčky pro mladé od MMR budou poskytovány s 1,2 % úrokem.
Parametry státní půjčky pro mladé rodiny, tedy maximální výše nebo doba splatnosti, závisí na tom, zda si zájemce půjčuje na koupi či modernizaci bydlení. Rozhoduje rovněž fakt, zda se jedná o byt či dům.
Parametry půjčky na bydlení pro mladé:
- Úroková sazba: dle sazby EU, minimálně 1 % p. a.
- Výše půjčky pro modernizaci bytu: 50 000 – 7500 000 Kč
- Výše půjčky pro koupi bytu: až 3 000 000 Kč, max 90 % ceny nemovitosti
- Výše půjčky pro výstavbu či koupi domu: až 3 500 000 Kč, max 90 % ceny
- Doba splatnosti na pořízení: 30 let
- Doba splatnosti na modernizaci: 10 let
Půjčky bez poplatků pro mladé však dříve nebylo možné získat na každý dům či byt, který si mladá rodina vyhlídla. Roli hrály hlavně rozměry bytu a domu, avšak tyto limity na podlahovou plochu byly již zrušeny. Půjčku lze čerpat na:
- výstavbu novostavby rodinného domu,
- koupi bytu,
- koupi rodinného domu,
- koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu,
- modernizaci obydlí.
Lhůta pro vyřízení žádosti o úvěr na pořízení bydlení je do 60 dnů, pro vyřízení úvěrů na modernizaci pak 30 dní. O státní půjčku na bydlení nelze žádat opakovaně, ani ji opakovaně čerpat. Rovněž bude zamítnuta v případě, že jeden z partnerů či manželů už nemovitost vlastní.
Státní půjčka na bydlení se řídí Nařízením vlády č. 1/2021 Sb. Nařízení vlády o podmínkách použití peněžních prostředků Státního fondu podpory investic formou úvěru poskytovaného na modernizaci nebo pořízení obydlí.
Státní fond rozvoje bydlení
Státní fond rozvoje bydlení byl k 1. červnu 2020 přejmenován na Státní fond podpory investic, čili SFPI a spadá do působnosti Ministerstva pro místní rozvoj ČR.
Státní fond rozvoje bydlení fungoval na základě Zákona č. 211/2000 Sb. od roku 2000. Fond v minulosti uvolňoval nízkoúročené úvěry mladým lidem, pomoc při po povodních, zasloužil se o rekonstrukce panelových domů a výstavbu sociálních bytů.
Od roku 2018 fond poskytuje pomoc rodinám v otázkách vlastního bydlení, nyní již jako Státní fond podpory investic.
Novomanželská půjčka
Novomanželská půjčka je svým způsobem přežitek z doby minulé, poněvadž v současné době žádná z bank tento typ úvěru oficiálně nenabízí. Předchozí generace však tento termín mají zažitý a novomanželské půjčky hojně využívali.
Bylo nutné pořídit si vlastní bydlení nebo se sestěhovat do většího a finance jedné osoby na tento účel nestačily. Proto banky nabízely půjčky novomanželům, kdy se oba mladí lidé na novém úvěru a splátkách podíleli společně. Často tak dosáhli na výrazně vyšší sumy a nižší úroky.
V současnosti se jedná o klasický spotřebitelský úvěr s možností spoludlužnictví. Ačkoli se novomanželská půjčka v nebankovní sféře začíná znovu objevovat. Alespoň dle označení. Příkladem budiž společnost Cofidis, jež nabízí novomanželskou půjčku s garantovaným úrokem 3,99 % p.a. a to až do 24 měsíců od svatby. O úvěr však může žádat jen jeden z manželů, nemusejí oba.
První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
Výhodné půjčky pro mladé – studentské půjčky
Nejen rodiny s malými dětmi, často i studenti finančně strádají a mohou se dostat do situace, kdy vlastní finanční zdroje nestačí a je nutné si levně půjčit peníze. Studenti často potřebují uhradit školné, zahraniční výjezdy nebo elektroniku a jiné pomůcky nutné ke studiu.
Bohužel v ČR nemají studenti příliš mnoho příležitostí, kde půjčku pro mladé získat. Široká nabídka veřejných a státních vysokých škol umožňuje snadno studovat zdarma. Studentské půjčky tak v tuzemsku nejsou tolik běžné, jako třeba v USA.
Dostupné studentské půjčky se vyznačují mnohými výhodami, které mladým lidem ulehčují získání financí při studiu, patří sem například:
- splacení úvěru až po ukončení studia
- nižší úrokové sazby
- možnost odložit splátky
- předčasné splacení půjčky bez sankcí
Pro získání půjčky je nutné potvrdit status studenta, nejlépe pomocí ISIC karty. ISIC karta může studentům pomoci ušetřit na výdajích v mnoha směrech. Kromě studentských slev v konkrétních obchodech, není problém získat například levné cestovní pojištění pro studenty.
Studenti obvykle nemají stálý příjem, a tak pro ně může být obtížné bankovní půjčku získat a musejí se poohlédnout po půjčkách bez příjmu.
Bankovní půjčky pro mladé
Banky zpravidla půjčky studentům neposkytují, jelikož kvůli minimálnímu příjmu pro ně nejsou dostatečně bonitní. Banky bonitu klientů důsledně kontrolují a chtějí mít jistotu, že žadatel bude schopný svým závazkům dostát. Přesto se však najdou banky, kteří studentům půjčí. Mezi ně patří například půjčka pro studenty od Komerční banky s názvem Gaudeamus.
Jaké parametry půjčka Gaudeamus má?
- Výše úvěru: 10 000 – 600 000 Kč
- Do částky 30 tisíc Kč není nutné dokládat příjem (půjčka microGaudeamus)
- Maximální doba splatnosti: 1 – 10 let
- Úroková sazba: od 4,9 % p.a.
- Poplatek za vyřízení: 0 Kč
- Předčasné splacení: 0 Kč
Studentům však bankovní společnosti vycházejí vstříc spíše v jiných oblastech. Téměř každá z českých bank nabízí studentské bankovní účty, které mají benevolentnější podmínky a benefity, které mohou studentům přijít vhod. Mezi oblíbené studentské účty patří:
Banka | Název studentského konta |
Česká spořitelna | Účet pro studenty |
Komerční banka | Studentský účet G2 |
mBank | mKonto #navlastnitriko |
UniCredit Bank | U konto pro mladé |
Raiffeisenbank | Aktivní účet pro studenty |
ČSOB | ČSOB Plus konto |
MONETA Money Bank | Konto pro mladé |
Jednotlivá studentská konta se skoro předhánějí v tom, kdo nabídne výhodnější podmínky. Například U Konto nepožaduje po studentech pravidelné příchozí platby, jak je tomu v případě účtu pro dospělé. Také mKonto je zcela zdarma, umožňuje mimo jiné i snadné vedení spořicích účtů, studenty potěší také příznivé kurzy do cizích měn.
Výhodné podmínky přináší také běžný účet České spořitelny. Ten je pro studenty do 26 let zcela zdarma, a to včetně výběrů z bankomatu.
Mimo speciálních běžných účtů, nabízejí banky studentům také další finanční produkty, mezi které se řadí také kontokorenty nebo kreditní karty.
Nebankovní půjčky pro mladé
Nebankovní společnosti jsou obvykle benevolentnější při hodnocení bonity, často nemají problém poskytovat půjčky pro zadlužené. Kvůli vyššímu riziku jsou však půjčky od nebankovních subjektů ve většině případů znatelně dražší než klasické bankovní úvěry.
Nebankovní subjekty však obvykle nenabízejí půjčky pro mladé či pro studenty cíleně. Ačkoliv je tak často inzerují, jedná se o běžné půjčky určené pro kohokoliv.
Půjčky se mohou tvářit velmi výhodně, důležité je však být obezřetný, důkladně si přečíst smluvní podmínky a hlavně splatit závazek včas. V případě nesplacení půjčky v dohodnutý termín, čekají na klienty nepříjemné finanční sankce. Proto by si člověk měl před každou půjčkou rozmyslet, zda bude mít disponibilní prostředky na splácení úvěru.
Studenti však mohou využít první půjčky zdarma, která se nachází v nabídce řady nebankovních subjektů. Funguje jako lákadlo na nové klienty. Pokud je splacena v řádný termín, opravdu není třeba zaplatit ani o korunu víc. Studenti, kteří často shánějí bezúročné půjčky pro mladé, mohou této příležitosti využít.
První půjčku zdarma nabízí například Zaplo, Kamali nebo Provident. Je však třeba počítat s tím, že další půjčky se mohou již poměrně prodražit, například úrok u Zaplo se pohybuje okolo 279 %. Levnější úroky mají některé P2P půjčky, dlouhodobě nízké poplatky naleznou studenti u Zonky půjčky.
Nebankovní půjčka však zpravidla nejsou vhodné jako půjčky pro mladé na bydlení, jelikož v jejich rámci nelze získat příliš velký obnos peněz a ve skutečnosti jde spíše o mikropůjčky. Ve většině případů se nicméně jedná o neúčelové úvěry, není tedy nutné sdělovat poskytovateli, na co budou peníze využity.
Co je to státní půjčka na bydlení pro mladé?
Státní půjčka na bydlení je finanční nástroj, který měl pomoci mladým rodinám s financováním vlastního bydlení. Jednalo se o zvýhodněný úvěr poskytovaný státem za výhodnějších podmínek než komerční hypotéky.
Pro koho byla státní půjčka určena?
Původně byla určena pro mladé rodiny, kde alespoň jednomu z partnerů bylo méně než 40 let. Dále bylo nutné splňovat podmínky týkající se příjmů a majetku. Ani jeden z žadatelů nesměl mít ve svém vlastnictví byt či dům nebo dluhy na daních, zdravotním nebo sociálním pojištění
Proč program státní půjčky na bydlení skončil?
Program státní půjčky na bydlení byl dočasně pozastaven a následně ukončen z důvodu vyčerpání finančních prostředků a změny státní politiky v oblasti bydlení.
Stát nabízel státní půjčku na bydlení pro mladé do roku 2022. Tato možnost už nyní neexistuje.
Jaké jsou alternativy k státní půjčce na bydlení pro mladé?
Pokud jste mladá rodina a hledáte možnosti financování bydlení, můžete zvážit klasickou hypotéku od banky, případně využít některých dalších programů podpory bydlení, které mohou být nabízeny obcemi nebo kraji.
Jaké jsou podmínky hypotéky pro mladé?
Je třeba doložit čistý příjem, na jehož základě banka posoudí DTI – poměr celkového zadlužení proti celkovému ročnímu čistému příjmu. Banky budou posuzovat také LVT.
Do 36 let může být DTI max. 9,5násobek vašeho příjmu, pro starší 36 let je to již 8,5násobek. Stejně tak 90% LTV je určeno pro věkovou hranici 36 let. Pro starší žadatele platí LTV 80 %, tzn. že si musejí poradit s vlastními zdroji ve výši 20 %.