Mnoho lidí si celkem bezstarostně půjčuje peníze na pořízení běžného spotřebního zboží. Ať už se jedná o drobnou elektroniku, domácí spotřebiče nebo další vybavení do bytu, vždy se jedná o věc, u které se předpokládá, že bude nějakou dobu sloužit. Jak je to ale s půjčkou na pořízení dovolené? Stojí pár dnů cestování, relaxace, odpočinku, koupání v moři nebo lezení po horách za zadlužení třeba i na dlouhé měsíce?
Na dovolenou se z pochopitelných důvodů těší většina lidí. V současnosti se nabízí tolik možností, jak ji strávit, až se z toho člověku může zatočit hlava. Záleží na preferencích každého, zda si zvolí zimní aktivní dovolenou v podobě lyžování v Alpách nebo třeba jen lyžování na Novoměstsku, zda pojede na výlet do Černobylu, aby viděl, co zbylo po jedné z největších světových katastrof na vlastní oči, zda bude navštěvovat nekrásnější hrady a zámky v ČR nebo podnikne cestu s cílem poznat nejkrásnější česká jezera.
Může si zvolit letní dovolenou u moře, poznávací eurovíkend, cestu do některé exotické země nebo může zažít adrenalin v tuzemsku, například na nejlepších ferratách v ČR.
Vše má ovšem malý háček. Dovolená zkrátka něco stojí, někdy „jen“ pár tisíc, někdy až desítky tisíc korun. Obecně láká především exotika, a ta konkrétně patří k těm dražším. Jak ušetřit při koupi dovolené? Způsobů je hned několik, mimo jiné lze využít i slevové portály, které mnoho zájezdů do oblíbených destinací prezentují s výraznou slevou.
Podle mnohých statistik si většina lidí na dovolenou našetří v průběhu roku (nebo využijí peníze ze spořicího účtu či stavebního spoření). Nemalé procento lidí však využívá na zaplacení dovolené půjčku. Je to tak v pořádku?
Není cesty zpět
Finanční odborníci se téměř jednomyslně shodují, že brát si půjčku na něco, z čeho člověk bude mít užitek jen po několik dnů, je ekonomický nesmysl. Pozor na dluhy z nákupu dárků. Podobně totiž experti smýšlejí i o půjčkách na dárky, jejichž počet se každý rok zvyšuje v prosinci před Vánoci.
Když si člověk vezme úvěr na auto nebo notebook, může tuto věc v případě finančních problémů prodat, získat tím peníze na splacení půjčky a zažehnat třeba i hrozící exekuci.
TIP: Jak se vyhnout zadlužení poradí 5 alternativ k půjčce. Není vždy nutné brát si půjčku od finanční instituce.
Dovolená se ovšem „spotřebuje“ během několika dnů, popřípadě týdnů. Přitom půjčka se následně splácí i několik měsíců. Ve chvíli, kdy přijdou finanční problémy, není nic, co by dovolenou finančně zhodnotilo. A platí to pochopitelně i pro zmiňované dárky. Asi těžko může jít člověk s finančními problémy za obdarovaným, aby si darovanou věc vzal zpět.
Malá půjčka je také závazek
Nebezpečí půjček na dovolenou či cestování spočívá také v tom, že se nejedná o extrémně vysoké částky. U hypotéky téměř každý velmi důkladně zvažuje všechna pro a proti. U nižších úvěrů lidé pečlivý výběr však často zanedbávají a spolu s mávnutím ruky dodávají, že se přece jedná jen o pár tisíc.
I drobné půjčky však mohou způsobit velké dluhy. Především půjčky s krátkou dobou splatnosti, rychlé půjčky či mikropůjčky, mají nejen vysoký úrok, ale také celkové RPSN. Navíc ve chvíli, kdy nejsou splátky hrazeny včas, bývají účtovány velmi vysoké sankce.
Velice lákají také online půjčky. Zájemci o finanční injekci nepotřebují ani nikam chodit, vše si vyřídí z pohodlí domova. Může se jednat o půjčku bez doložení příjmů, záleží na podmínkách každého poskytovatele.
I z těchto důvodů by si měl člověk půjčku na dovolenou rozmyslet. A pakliže přesto dojde k názoru, že se jedná o dobrý nápad, měl by si poskytovatele plánované půjčky dobře vybrat.
I levná dovolená se na půjčku prodraží
Lidé uvažující o půjčce na dovolenou by si měli vše důkladně spočítat. Výhodný zájezd na first minute nebo last minute se může půjčkou prodražit až do té míry, že slovo výhodný naprosto pozbude svůj význam. Stačí si spočítat cenu zájezdu plus cenu půjčky plus případné další výdaje, které během příprav na dovolenou nebo i během samotné dovolené bude nutné zaplatit. Celá suma může být radikálním zásahem do rodinného rozpočtu (zvlášť, pokud třeba jeden z rodičů pobírá jen rodičovský příspěvek).
Půjčka na dovolenou nemusí znamenat problémy jen v případě jejího nesplácení. Jelikož s velkou pravděpodobností bude k jejímu splácení docházet i v průběhu několika dalších měsíců po dovolené, může ohrozit možnost si vzít půjčku na něco podstatně důležitějšího než dovolená. Člověk nikdy neví, co se může stát – přestane jet auto, rozbije se mobilní telefon, nebude fungovat lednice či pračka.
Poskytovatelé půjčky pak z důvodu dosud nesplacené půjčky na dovolenou mohou žádost buď rovnou zamítnout nebo z důvodu nejistoty navýší úrokovou sazbu. Ani jedna z možností však není příjemná.
Výjimka potvrzuje pravidlo
Existují půjčky, které se při dodržení jistých pravidel neúročí a ani s nimi nejsou spojeny žádné poplatky. Jde o tzv. první půjčky zdarma, nabízí je řada nebankovních poskytovatelů a mají obvykle kratší dobu splatnosti.
Mezi společnosti poskytující první půjčku zdarma patří například Zaplo, SOS Credit či Kamali. První půjčku zdarma naopak neposkytují CreditOn ani CreditGo. Jak první půjčka zdarma souvisí s dovolenou?
Může se stát, že člověk narazí na velice výhodný zájezd například do míst, kam se chtěl odjakživa podívat. Jednalo by se o splnění jeho dlouhodobého snu, zkrátka jedinečná příležitost, které není možné odolat. Jenže do výplaty nějaký ten den zbývá a našetřeno není. Půjčka zdarma může být v této situaci vhodným řešením, díky ní si může člověk včas zájezd objednat a zaplatit.
Nejčastěji se vyžaduje splacení této půjčky do 30 dnů a pokud se tak stane, neplatí se nic nad rámec samotné jistiny. Pokud si tedy člověk je naprosto jistý, že z další výplaty zvládne půjčku splatit a nedojde tak žádnému navýšení, nic nebrání jeho vysněné dovolené.