Průměrný Čech v období Vánoc utratí něco přes deset tisíc korun. Většina peněz jde na dárky, zbytek pak na jídlo a další výdaje spojené se svátky. Pro někoho se ovšem jedná o výdaje, které si nemůže dovolit. Češi se v této situaci nebojí požádat o úvěr. Zadlužení se kvůli dárkům přitom může v extrémních případech skončit i exekucí.
Ve snaze získat finanční prostředky na dárky si lidé před Vánoci často půjčují rizikovější úvěry. Jedná se o úvěry s příliš vysokým úrokem či s příliš vysokými splátkami. Nárůst zájmu o půjčku v tomto období zaznamenává např. poskytovatel nebankovních půjček Essox.
Vedle rizikových půjček s vysokými úroky existují také tzv. bezúročné půjčky, jejichž úrok a někdy i RPSN jsou nulové. Bez úroků jsou poskytovány pouze novým klientům a jejich výše nepřesahuje několik tisíc korun.
Příkladem takového produktu je Zaplo půjčka, kterou lze zdarma sjednat až do výše 16 000 korun. Nicméně ani bezúročné úvěry nejsou zcela bez rizika – sankce za prodlení se splátkou jsou vysoké a dluhová spirála na sebe nenechává dlouho čekat.
Češi také často sjednávají půjčku na dovolenou. Obecně ale platí pravidlo, že pokud člověk postrádá finanční prostředky, půjčka v tomto ohledu situaci rozhodně nezlepší. Často je tomu právě naopak.
Půjčovat na dárky se nevyplácí
Půjčovat si na věci, které nejsou nezbytně nutné, se nevyplácí. Pokud chce člověk udělat druhému radost dárkem, který si ovšem nemůže dovolit, existuje několik alternativních řešení.
První možností je nakoupit na čínských e-shopech. Existuje mnoho ověřených prodejců, kteří nabízí širokou škálu zboží za velmi výhodné ceny. Těmto cenám jiné obchody často nemohou vůbec konkurovat.
Mezi známé prodejce patří AliExpress. Zde lze za diskontní ceny nakoupit například:
Dalším častým dárkem je oblečení. Levné oblečení z Číny je k sehnání na téměř všech existujících čínských e-shopech. Mezi nejznámější z nich patří Wish. Na této stránce lze najít i fake značkové oblečení, které zákazník téměř nerozezná od originálu.
Pro milovníky elektroniky je možné levně nakoupit na e-shopech jako je CooliCool či DealExtreme. Často jsou nákupy z Číny výhodnější než nákupy doma. Je jen třeba dát si pozor na clo a DPH, jinak se zásilka může prodražit.
Cena námořní dopravy je na rekordním maximu, což způsobuje kolaps celého přepravního systému. Kvůli této situaci tak dochází až k měsíčním zpožděním zásilek z Číny, s čímž je tedy při nákupu nutné počítat.
Při online nakupování je možné využít i různé cashback portály. Díky službě cashback získá zákazník část ze svých zaplacených peněz zpět. Dalším jednoduchým způsobem, jak ušetřit, je sledovat výprodeje a slevy.
Alternativní cestou k získání finančních prostředků je prodej nepotřebných věcí na Aukru či eBayi. Na těchto portálech lze zboží i nakoupit nebo vydražit za velmi zajímavé ceny.
TIP: Půjčka nemusí být jediným řešením při finančním nedostatku. Zvážit lze 5 alternativ k půjčce a vyhnout se zadlužení.
Existuje mnoho způsobů, jak peníze ušetřit či jak nakoupit za méně. Zadlužit se kvůli dárkům a dalším věcem, které nejsou naprosto nezbytné, nestojí za to. Mnohem lepší je peníze nejprve naspořit a poté je utratit beze strachu z exekuce.
Riskantní je také půjčka před výplatou. Jak již označení této půjčky napovídá, žádají o ní ti, kteří mají krátce před výplatou a potřebují pokrýt různé náklady. Pokud tyto náklady ovšem nejsou nezbytné, pak by se lidé i půjček před výplatou měli raději vyvarovat.