Polovina Čechů považuje exekuce za nespravedlivé, 72 % je vnímá jako vydělávání na cizím neštěstí

Nový výzkum agentury Behavio ukázal, že čeští občané nedůvěřují tuzemskému systému exekucí. Exekutory považují za přeplacené a zkorumpované a žádají, aby je namísto věřitelů přiděloval soud.

Dle Exekutorské komory bylo ke konci roku 2020 v exekuci bezmála 720 000 lidí. Bez úroků a poplatků spláceli v průměru 441 200 Kč, což znamená meziroční nárůst o téměř 70 000 Kč.

V důsledku koronavirové krize se podle expertů situace navíc může v příštích letech zhoršovat. Řadě poskytovatelů úvěrů totiž při žádosti o půjčku exekuce nevadí a vyhovují i rizikovým klientům.

Ačkoliv se půjčky pro dlužníky s exekucí jeví jako lákavé, jsou téměř jistým krokem do dluhové pasti. Klienti by si měli dávat pozor na lichváře a podepisovat smlouvy pouze s ověřenými společnostmi. Pozitivní jsou třeba recenze Zaplo či recenze Zonky.

Dobrou zprávou je, že dle průzkumu umí Češi lépe vyhodnocovat výhodnost půjček než před pěti lety.

Agentura Behavio provedla v únoru letošního roku online výzkum, který ukázal, co si o systému vymáhání exekucí myslí čeští občané. Účastnila se ho tisícovka lidí starších 18 let, a to ve dnech od 15. do 18. února 2021.

Výsledky výzkumu neukazují reprezentativní názor lidí, kteří se aktuálně nacházejí v exekučním řízení, nýbrž dospělých Čechů užívajících internet.

Jen 3 % Čechů považují systém vymáhání exekucí za férový

Nadpoloviční většina Čechů se domnívá, že systém vymáhání exekucí představuje vážný problém, kterému se nevěnuje dost pozornosti. 49 % dotázaných ho považuje za nespravedlivý, naopak pouhá 3 % ho vidí jako férový. Zbývajících 45 % stojí někde mezi oběma názory.

Zaplo je ověřeným poskytovatelem nebankovních úvěrů, který láká na první půjčku bez úroků a RPSN.
Půjčit si 16 000 Kč zcela zdarma >

Jedním z bodů výzkumu bylo i to, kdo by měl vybírat exekutora. 87 % Čechů míní, že by to měl být soud, méně než desetina zastává názor, že by ho měl volit věřitel.

TIP: Půjčka bez poplatků a úroků pro fyzické osoby je nabízena mnoha nebankovními společnostmi v čele se Zaplo, Kamali a Providentem. Jaké je srovnání? Vyplatí se? Odpovědí k naleznutí uvnitř článku. 

Dotazovaní v naprosté většině nesouhlasí s tím, že by měl exekucí vykonávat soukromý podnikatel zastupující věřitele či soukromý podnikatel zastupující stát. Podle 78 % by ji měli vykonávat státní či soudní zaměstnanci, 10 % se nevyjádřilo.

Dlužník by měl být povinen uhradit všechny pohledávky

Podle dostupných dat má v současné době více než polovina Čechů nějakou půjčku, ať už je to bezúčelový úvěr, leasing na auto či hypotéka. I když většina klientů nedělá problémy, 42 % odpovědělo, že sice splácejí, avšak je to pro ně v aktuální situaci obtížné.

7 % Čechů uvedlo, že jim chybí finance, aby mohli řádně splácet. Sociologové se domnívají, že koronavirové krize, kvůli níž mnoho lidí nečekaně přišlo o příjmy, bude mít za následek zvýšený zájem o půjčky pro dlužníky a tím ještě vážnější nárůst finančních potíží:

„Cyklus půjček, nesplacených záloh, upomínek a soudních obsílek nějakou dobu trvá. Pokud bude průběh kopírovat zkušenost z finanční krize roku 2008, za rok až tři dozrají exekuce, na které si Češi zadělávají dnes.“

A jak se má podle Čechů exekuce správně řešit? 16 % účastníků výzkumu si myslí, že by měl být dlužník povinen uhradit naprosto veškeré pohledávky, 19 % je pro, aby spláceli alespoň část dluhu.

Nadpoloviční většině, konkrétně 63 %, se zamlouvá cesta kompromisu, kdy by dlužník zaplatil všechny pohledávky, ovšem bez úroků, penále a dalších poplatků.

Splácet půjčky je pro velké množství Čechů v současné situaci obtížné.

Reputace exekutorů je na bodu mrazu

Zkoumání ukázalo, že ani názor Čechů na samotné exekutory rozhodně není pozitivní. Necelé tři čtvrtiny dotázaných se domnívají, že exekutoři vydělávají na cizím neštěstí. Svými postupy lidi nepřímo nutí sahat po půjčkách pro zadlužené či po půjčkách na směnku.

Odměny exekutorů považuje více než polovina účastníků za přemrštěné. I názory, jako že jsou exekutoři nelítostní podnikatelé, že jsou zkorumpování a že se jim nedá věřit, se mezi zúčastněnými dočkali přízně přes 30 %.

Na druhou stranu se nezanedbatelné množství dotázaných exekutorů zastalo. 33 % souhlasí s tezí, že exekutoři pouze dělají svou práci, 21 % jejich činnost považuje za profesi jako každou jinou.

K otázce, jaké emoce exekutoři v lidech vyvolávají, se tři čtvrtiny vyjádřily negativně. „Čím nižší mají respondenti vzdělání, tím víc exekutory nemusí,“ upřesňují sociologové Behavio a dodávají, že vztek vůči exekutorům chovají převážně absolventi základních škol.

A jak je to s účtem Revolut? Může na Revolut exekuce?

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.