Finanční rezerva poloviny obyvatel ČR dosahuje 50 tisíc korun, pětina Čechů přitom nemá úspory žádné. Současná ekonomická situace způsobená stále probíhající pandemií v lidech vyvolává obavy, že se jejich finanční situace dále zhorší. Většina Čechů se proto snaží méně utrácet a více spořit.
Obavy ze ztráty zaměstnání či snížení platu Čechy nutí omezovat výdaje. Mnozí své úspory začali zvětšovat již po první vlně pandemie, pro jiné je cílem více spořit až od roku 2021.
Dle průzkumu Equa bank se zhoršení finanční situace obává 53 % lidí. Ve zlepšení doufá pouhých 6 % lidí, zbytek předpokládá, že se jich současná ekonomická situace nijak nedotkne. Větší strach ze ztráty zaměstnání má přitom třetina Čechů. V těchto případech se pak lidé mohou ocitnout i v hmotné nouzi a musí si zažádat o životní minimum.
Není tedy divu, že se většina lidí rozhodla přehodnotit svůj přístup k financím. Pouze třetina se v roce 2021 šetřit nechystá – 20 % Čechů spořit nepotřebuje a 14 % se již omezuje na maximum.
Snaha omezit výdaje se nejvíce dotkne dovolených, rekonstrukcí a nákupů dražší elektroniky či automobilů. Přibližně třetina lidí se chystá omezit utrácení za zábavu.
Přesto zatím není očekáván výrazný pokles zájmu o hypotéky či úvěry ze stavebního spoření. Jedním z důvodů je, že úroky u úvěrů ze stavebního spoření na konci roku klesly pod 2 %.
Pokud si ovšem někdo chce vzít hypotéku na pozemek či jakoukoliv jinou hypotéku, musí s vlastními úsporami počítat. Jinak hypotéku nedostane.
Meziročně také vzrostl zájem o konsolidace až o 80 %. Více Čechů je nyní obeznámeno s tím, co konsolidace znamená a jaké příležitosti s sebou nese.
Své úspory se Češi chystají ukládat zejména na běžných účtech, spořicích účtech nebo termínovaných vkladech. Pouze každý devátý oslovený plánuje investice do podílových fondů nebo akcií, výrazně se nezvyšuje ani zájem o investiční zlato, investiční stříbro nebo kryptoměny. Skoro pětina Čechů si chce své úspory nechávat doma v hotovosti.
TIP: V důsledku pandemie koronaviru úroky na spořících účtech klesají, a to hluboko pod 1 %. Klientům, kteří se nebojí svých peněz vzdát na delší dobu, se tak v současnosti podstatně více vyplatí termínovaný vklad.
Od října 2021 ČNB skokově zvýšila sazby. Co to znamená pro běžné dlužníky se lze dozvědět v dalším článku.
Mezi důvody pro vytváření větších finančních rezerv patří obavy z nenadálých výdajů, z dalšího zhoršení ekonomické situace či ze ztráty zaměstnání a také snaha zajistit se na stáří či si pořídit vlastní bydlení. Ideálním typem spoření na bydlení je stavební spoření, mimo jiné i díky státní podpoře ze stavebního spoření.
Pětina Čechů by při výpadku příjmu přežila pouhý měsíc
Dle výsledků průzkumu České bankovní asociace má polovina lidí úspory na půl roku. Třetině Čechů by rezervy vystačily na tři měsíce, pětina by však přežila pouze jeden měsíc.
Nabízí se proto otázka, jak běžné výdaje stáhnout na minimum. V případě online nákupů potravin, drogerie a oblečení se vyplatí vyhledávat slevy. Slevové portály, popř. cashback portály nabízejí slevové kupony a informují o aktuálních výprodejích, kterých lze rovnou využít.
Díky cashback portálům je navíc možné získat také „zpětné slevy“ neboli cashback, obvykle ve výši 2 % až 10 % z každého nákupu. Největší český cashback portál Tipli například nabízí vrácení peněz ve více než 500 e-shopech.
Při nákupech oblečení, obuvi či nezbytností do domácnosti je dále možné výrazně ušetřit díky levným čínským e-shopům. Existuje nespočet čínských e-shopů s dopravou zdarma a není tedy nutné utrácet za poštovné do ČR.
V současné době je však nutné počítat s určitým zpožděním zásilek z Číny, jelikož mezinárodní přepravci hlásí přetížení přepravní sítě. Cena námořní dopravy je na rekordním maximu a koronavirus zapříčinil, že v přístavech a spedičních skladech chybí personál.
Výhodou je dostupnost čínských e-shopů v češtině – vytvořit objednávku zvládne i ten, kdo zatím nemá s nákupy z Číny zkušenosti.
Ověřené čínské e-shopy s poštovným zdarma:
- AliExpress
- Banggood
- DealExtreme
- LightInTheBox
- GearBest
- DHgate
- Geekbuying
- Tmart
Mnoho lidí ve finančních potížích volí nebankovní půjčku, pro jejíž získání často není nutné být bonitní. Je však třeba pamatovat na to, že půjčka by měla být vždy až posledním možným řešením. I bezúročné půjčky či půjčky zdarma dokáží způsobit velké dluhy, jejichž jediným řešením je insolvence neboli osobní bankrot.
V tomto ohledu se dlužníkům rozhodli pomoci zákonodárci, kteří v lednu 2021 schválili novelu zákona o chráněném účtu před exekutory. Na tento účet mohou lidé v exekuci uložit až trojnásobek nezabavitelného minima, na kterém jim exekutor nesmí sáhnout. Původně se start plánoval na 1. dubna, chráněný účet má však zpoždění, jelikož jej banky nestíhají včas připravit.