Platforma NaFirmy.cz vznikla za účelem podpory menších podniků a malých podnikatelů. Jednalo se primárně o reakci na nedostatečnou podporu podnikatelů od státu na začátku koronavirové pandemie. NaFirmy.cz nyní sdružuje firmy a investory a snaží se tak podpořit české podnikání.
NaFirmy funguje podobně jako Zonky či další P2P půjčky, jejichž základním principem je, že lidé půjčují lidem. Tato platforma se však zaměřuje na podnikání, a proto razí heslo „lidé půjčují firmám“.
Platforma NaFirmy.cz pomáhá investorům zhodnotit své finance, které naopak pomáhají českým firmám růst. Pokud má tedy někdo po ruce volné finance, může být tato platforma dobrým začátkem k prvním investicím.
Investovat je možné zejména do malých a středních firem a OSVČ. Platforma se zaměřuje zejména na penziony, restaurace a kavárny, dále pak na sportoviště a specializované obchody a to včetně e-shopů.
NaFirmy.cz – jak investovat?
NaFirmy.cz může být pro mnohé prvním krokem k investování. Jak taková investice na této platformě vypadá? Investování na platformě NaFirmy.cz probíhá v podstatě ve čtyřech jednoduchých krocích:
- registrace
- volba investice
- investování
- zhodnocování
K investování na NaFirmy je třeba minimální věk 18 let. Dále je nutné se na stránkách zaregistrovat a podepsat smlouvu – vše probíhá jednoduše online. Výhodou je také to, že registrace je zcela zdarma.
Poté je třeba poskytnout dva doklady totožnosti, na základě nichž bude ověřena investorova totožnost. Pak je již možné vybrat si projekt, který se investorovi zamlouvá a začít s investicí. Minimální částka pro investování činí 1 000 Kč.
Pro investování je možné využít online investiční kalkulačku, kde je možné zvolit si výši investice, počet měsíců a výši úrokové sazby. Kalkulačka pak jednoduše vypočítá, kolik by investor v ideálním případě dostal zpět. V modelovém výpočtu však nejsou zahrnuta případná rizika.
Dále je dobré vědět i to, že investor platí poplatek z inkasovaných úroků. Tento poplatek se strhává měsíčně z realizovaných zisků a závisí na výši úroku.
Rizika investování na NaFirmy.cz
Tento systém tak přináší určitou míru záruky. Platforma však radí, že se vyplatí investovat několik nižších částek do více projektů. O zhodnocené peníze se investor starat již nemusí, peníze platforma automaticky zasílá na bankovní účet investora.
Jako s každou investicí, i zde je třeba počítat s určitými riziky. NaFirmy však používá inteligentní skóringový systém, který firmu posuzuje jak na základě finančních výkazů, tak i na základě online aktivit a na celkové perspektivy podniku.
I přes bezpečnost, kterou se snaží zajistit skóringový systém, se může stát, že firma přestane splácet. V takovém případě bude investor neprodleně kontaktován s tím, jaké kroky platforma NaFirmy podniká k vyřešení situace.
Dle vlastních zkušeností však tato platforma potvrzuje, že z důvodu větší lidskosti celé tzv. peer-to-business spolupráce mají firmy ve vlastním zájmu peníze zpětně splatit. Tržiště, na kterém si investoři vybírají své firmy, navíc nabízí informace o daném podniku a investici.
Potenciální investor se zde může tedy dozvědět i to, jaké je riziko investování do dané firmy. Investor se zde může seznámit i s osobním příběhem podniku a s tím, proč mu daná půjčka pomůže.
NaFirmy – jak získat úvěr?
Platforma NaFirmy propojuje investory a podniky či OSVČ se zájmem o půjčku. Stejně jako investice, i získání úvěru probíhá ve čtyřech jednoduchých krocích. O jaké kroky se jedná?
- registrace
- hodnocení
- tržiště
- získání úvěru
Nejprve je třeba se zaregistrovat online na stránkách Nafirmy.cz a poskytnout základní informace o své firmě a vybraných finančních výkazech. Platforma poté firmu ohodnotí prostřednictvím skóringového modelu a přiřadí jí rating.
Pakliže firma skóringem neprojde, platforma NaFirmy se bude snažit vypomoci v rámci tzv. Záchranného programu k tomu, aby podnikání do půl roku mělo na úvěr větší šanci. Jestliže úvěr projde schvalovacím procesem, bude projekt zveřejněn na online tržišti stránek.
Investoři se poté budou na daný projekt skládat a poté již podnik dostane finance na svůj účet. K větší přehlednosti lze využít úvěrovou kalkulačku, do které lze zadat veškeré parametry. Jaké jsou základní parametry půjčky NaFirmy?
- Výše úvěru u OSVČ: 75 000 – 1 000 000 Kč
- Výše úvěru u s.r.o./a.s.: 100 000 – 2 000 000 Kč
- Délka úvěru: 6 až 60 měsíců
- Jednorázový poplatek u OSVČ: 2 % z půjčené částky
- Jednorázový poplatek u s.r.o./a.s.: 3 % z půjčené částky
- Úroková sazba: od 2,89 % p.a.
Podniky si mohou půjčit jak na provozní, tak na investiční financování. Platforma je výhodná zejména pro firmy, kterým banky či jiné nebankovní instituce nejsou schopny úvěr poskytnout.
Hodnocení a recenze NaFirmy
Platforma NaFirmy si na portálu p2ptrh.cz vysloužila hodnocení 4,6 z 5. Uživatelé pozitivně hodnotí nabídku investic, komunikaci a platformu jako takovou. Jedná se o projekt studia Creative Dock Group, která stojí také za ověřenou P2P půjčkou Zonky.
Pozitivně se dají hodnotit velmi přehledné webové stránky, které nabízí jak investiční, tak úvěrovou kalkulačku. Investoři i zájemci o půjčky si navíc mohou projít často kladené dotazy, ve kterých se dozví odpovědi na veškeré otázky.
Tato platforma umožňuje malým investorům zajímavě zhodnotit volné finanční prostředky. Malé a střední podniky zase mohou získat finance od lidí, které zaujmul jejich osobní příběh. Co však může být spatřeno jako nevýhoda je nedostatek dostupných recenzí NaFirmy.cz.
Zonky – nejznámější peer-to-peer půjčka u nás
NaFirmy.cz je iniciativou studia Creative Dock, která v minulosti vytvořila P2P půjčku Zonky. Ta se nyní může těšit z titulu nejznámější půjčky svého druhu u nás. U Zonky je možné získat půjčku nově až 900 000 Kč s úrokem od 2,99 %.
Recenze Zonky jsou velmi pozitivní. Zákazníkům se líbí zejména jednoduchost a rychlost vyřízení – jedná se totiž o půjčku online. Další výhodou je skutečnost, že Zonky je i půjčkou pro cizince, a proto u ní uspějí i osoby s jiným než českým občanstvím.
Zonky si zakládá na své reputaci, a proto se v žádném případě neřadí mezi půjčky bez doložení příjmů. Bonita klienta, známá také pod pojmem úvěruschopnost, je pro tuto půjčku naopak stěžejní. Zonky není ani půjčka pro zadlužené.
Mezi další půjčky založené na podobné bázi patří např. Benefi, Bankerat, Prestito, Skyloan či Žlutý Meloun.