Hit posledních let ve spotřebitelském úvěrování – mikropůjčky – se díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru konečně stanou pro spotřebitele bezpečnějšími. Dosud byly mimo zákonný rámec o spotřebitelském úvěru. Proto se právě do tohoto segmentu uchylovalo velké množství nesolidních poskytovatelů úvěrů, či dokonce lichváři. S nabytím účinnosti zákona mají ale již smůlu. Navigátor bezpečného úvěru přitom odhaduje, že spotřebitelé si touto cestou v České republice půjčili již více než 30 miliard korun.
„Je zřejmé, že malí poskytovatelé mikropůjček, bez ohledu na to, zda jsou slušní, či nikoli, po nabytí nového zákona skončí. Proces získání licence od ČNB a složení finanční záruky u ČNB pro ně bude problematické. Stejný osud čeká také nepoctivé poskytovatele mikropůjček,“ říká Zdeněk Soudný za projekt Navigátor bezpečného úvěru.
A zároveň upozorňuje na nebezpečí, které s sebou tento krok přináší. „Lze předpokládat, že minimálně větší část těchto poskytovatelů se přesune do nelegální roviny a mikroúvěry bude nabízet dál, takzvaně z ulice, Je nyní na státu, aby poté, co přijal dobrou legislativu, dohlížel a prosazoval její faktické naplnění a pomohl ochránit spotřebitele,“ zdůrazňuje Soudný.
Faktem totiž je, že spotřebitelé, na které tito podvodníci cílí především, mají nízkou úroveň finanční gramotnosti. Pokud tedy stát nebude svou dohledovou a represivní činnost realizovat s patřičným důrazem, může velké množství sociálně slabých občanů České republiky skončit v rukách lichvářů. „Nový zákon jim v tomto nepomůže, protože o něm ani neví, neznají je, a i kdyby, neví, jak se bránit, co špatně je, a co není,“ vysvětluje Soudný.
Trh se zlepší, o výběru poskytovatele budou rozhodovat drobnosti
Změna zákona poveden v segmentu mikropůjček k stabilizaci trhu a také k jeho další kultivaci. „Nepředpokládáme, že zmenšení počtu poskytovatelů mikropůjček by vedlo k zdražení tohoto produktu. Na druhou stranu konkurenční boj se přiostří – a bude na spotřebitelích, aby se naučili dobře vybírat. Zatímco dosud jsme klienty učili vybírat jen z bezpečných poskytovatelů úvěrů, a další faktory pro výběr byly až vedlejší, nově výběr bezpečných poskytovatelů na sebe bere stát, skrze licence ČNB. Spotřebitelé se tak budou muset naučit vybírat si poskytovatele podle dalších parametrů a použít srovnání nebankovních půjček. Očekáváme proto, že poroste množství dalších služeb, spojených s mikropůjčkami, kterými se budou společnosti snažit od sebe navzájem odlišit,“ předjímá za Navigátora bezpečného úvěru Zdeněk Soudný. Odlišit přitom skutečnou výhodu či přidanou hodnotu od prosté marketingové akce není snadné již dnes.
Lze také předpokládat, že mikropůjčky budou jedním z produktů, na kterém si úvěrové společnosti budou zkoušet technologické novinky a další způsoby prodeje, především realizovaných prostřednictvím internetu. Vyloučit například nelze ani práci s rozšířenou virtuální realitou.
Něco málo z historie mikropůjček
Ačkoli se to možná nezdá, mikropůjčky nejsou žádnou novinkou. Poprvé se podobné produkty objevily již v 18. a 19. století, především na území dnešní Velké Británie a Irska. V Německu ve stejné době sloužily tehdejší mikropůjčky pro podporu místních rolníků.
Moderní mikropůjčky se pak znovuobjevily v roce 1950 ve Východním Pakistánu, kde byly poskytovány v rámci specifického způsobu komunitního financování. Ačkoli celý projekt ve svém důsledku neuspěl, nastavil nový trend.
V něm pokračovala bangladéšská banka, která je považována za prvního faktického poskytovatele moderních mikropůjček na světě. Její zakladatel Muhammad Yunus začal s projektem v malé vesnici Jobra, s využitím vlastních finančních prostředků. Peníze poskytoval nejchudším obyvatelům. Na jeho iniciativu postupně navazovaly další organizace. Sám Yunus dostal za svou činnost Nobelovu cenu míru v roce 2006.