Jen 6 mikropůjček z desítek bezpečné, vítězem Kamali

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se přímo dotkl také malých půjček, takzvaných mikropůjček. Ty si získaly popularitu v posledních letech a, bohužel, byly často zneužívány lichváři a nezodpovědnými poskytovateli úvěrů. Mimo jiné proto, že nepodléhaly tehdy platné legislativě o úvěrech. I v současné době je ale potřeba při výběru poskytovatele mikropůjčky dobře zvažovat a vybírat obezřetně – velká většina z nich jsou rizikoví poskytovatelé. Rozdíly u těch bezpečných jsou potom především v ceně půjčky.

Nový zákon o spotřebitelských úvěrech přinesl již první výsledky – snižuje se počet poskytovatelů takzvaných mikropůjček, a to především v segmentu šedé zóny a lichvářů. 

„Dříve nové mikropůjčky vznikaly doslova jak na běžícím pásu – vlastnili je sice mnohdy stejní lidé, ale jmenovaly se jinak, a byly provozovány různými společnostmi. Mezi mikropůjčkami byl propastný rozdíl nejen ve výhodnosti, ale také v oblasti sankčních podmínek a bezpečnosti pro spotřebitele,“ říká Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Právě mikropůjčky byly potom často na počátku úvěrových problémů spotřebitelů, kteří následně končili v nejrůznějších poradnách při finanční tísni. Obzvlášť riziková je taková mikropůjčka, která spadá do kategorie půjčka bez doložení příjmu. Sem patří například úvěr Berpůjčku.

„V souvislosti se změnou zákona ustal nárůst nových produktů či společností a trh se začíná pomalu konsolidovat. Ačkoli je na přesná čísla stále ještě brzo, pozorujeme v tomto ohledu zásadní změnu,“ podotýká Soudný.

JAK SE VYZNAT VE STOVKÁCH PRODUKTŮ? NAPOVÍ NEJEN CENA

Přes změnu k lepšímu, kterou lze pozorovat, a ozdravný trend jsou na trhu stále stovky poskytovatelů mikropůjček. Spotřebitelé by tak měli být ostražití a vybírat si opravdu pečlivě. 

„Ze stovek produktů a poskytovatelů jich je na poli mikropůjček opravdu jen malé množství těch, které lze zařadit mezi skutečně bezpečné,“ říká Soudný. Jedním z faktorů důležitých pro posouzení bezpečnosti půjčky je zhodnocení poskytovatele. 

„Je nezbytné podívat se na to, kdo půjčku fakticky poskytuje. Nedoporučujeme přijmout úvěr od neznámé společnosti, která o sobě transparentně nekomunikuje,“ popisuje Zdeněk Soudný. Ten také nedoporučuje dát na „internetová doporučení“ – bohužel jsou velmi často ovlivňována falešnými hodnoceními a lze se tak snadno „spálit“.

Po prvotním výběru bezpečných poskytovatelů půjček je nezbytné sledovat smluvní ujednání, sankční podmínky, a třeba také to, zda má smlouva některá další ujednání, jako kupříkladu rozhodčí doložku.

ZE STOVEK POSKYTOVATELŮ BEZPEČNÝCH JEN 6!

Navigátor bezpečného úvěru analyzoval v lednu a únoru 2017 více než 30 poskytovatelů mikropůjček. Jen 6 z nich přitom vyhodnotil jako bezpečné! Ti ostatní neměli jasnou majetkovou strukturu, nezveřejňovali transparentně podmínky úvěru, sankční podmínky, či další nezbytné náležitosti.

Někteří byli vyřazeni pro zcela zřejmě přehnané sankční podmínky, či cenu. Od takových by spotřebitelé peníze chtít rozhodně neměli.

Mezi bezpečné poskytovatele zařadil Navigátor bezpečného úvěru mikropůjčky Kamali od společnosti Home Credit, Půjčku Zaplo, Kredito 24, Ferratum půjčku, creditOn a půjčku Creditportal. Při dalším hodnocení se přitom soustředil na 4 základní faktory – cenu, poplatek za prodloužení splatnosti, pokutu za zpoždění, a smluvní ujednání, především s ohledem na rozhodčí doložku.

VÍTĚZEM MIKROPŮJČKY NA 5 TISÍC KAMALI, PROPADL CREDITPORTAL

Ve většině sledovaných faktorech jednoznačně zvítězil úvěr společnosti Home Credit Kamali (dříve Japonská půjčka). Úvěr ve výši 5 tisíc korun má v jejím případě splatnost 30 dní, a spotřebitel ji přeplatí jen o 165 korun.

V případě, že si bude chtít prodloužit splatnost o 7 dní zaplatí 245 korun, a pokuta  za stejně dlouhé zpoždění jej vyjde na 395 korun – ostatně to je jediný ze sledovaných faktorů, ve kterém našla půjčka Kamali přemožitele. Ze všech sledovaných půjček nicméně jen Kamali měla splatnost 30 dní, ostatní pak jednotně 14 dní.

Na druhé příčce se umístila mikropůjčka Zaplo. Oproti Kamali je dražší a dráže vyjde také prodloužení její splatnosti. Naopak lehce spotřebitelé ušetří v případě, že budou v prodlení se splácením. Jenže zatímco u Kamali na to mají měsíc, u Zaplo jen již zmiňovaných 14 dní – z tohoto pohledu se tak výhodněji jeví opět Kamali.

MIKROPŮJČKADOBA SPLATNOSTICELKOVÁ CENA MIKROPŮJČKYPOPLATEK ZA PRODLOUŽENÍ O 7 DNÍPOKUTA ZA ZPOŽDĚNÍ O 7 DNÍ
Kamali30 dní5 165 Kč245 Kč*395 Kč*
Půjčka Zaplo14 dní5 630 Kč490 Kč388 Kč
Kredito2414 dní5 750 Kč750 Kč1 438 Kč
Ferratum půjčka14 dní5 850 Kč500 Kč585 Kč
Krátkodobá půjčka creditON14 dní5 973 Kč427 Kč750 Kč
Půjčka Creditportal14 dní6 250 Kč1 250 Kč**1 950 Kč**

* po 30 dnech, ** po 14 dnech

PĚT DOBRÝCH RAD PRO SPOTŘEBITELE, JAK NENALETĚT PŘI VÝBĚRU MIKROPŮJČKY

Navigátor bezpečného úvěru radí nepodcenit výběr společnosti, u které si byť drobnou půjčku vezme. Soustředit by se měl především na následujících 5 faktorů.

  1. Dobrá volba společnosti. Prověřte si, kdo za, byť lákavě působící nabídkou, stojí. Prověřte si společnost, co o sobě říká, kde má sídlo.
  2. Nevěřte internetovým a různým hodnocení uživatelů – jsou velmi často podvodná.
  3. Spočítejte si cenu. Dejte přitom pozor na to, jak je dlouhá doba splatnosti. Ne každá mikropůjčka je skutečně na měsíc, mnoho jsou splatné během 14 dní!
  4. Dobře pročtete smlouvu a další ujednání. Všímejte si především toho, jaká máte práva, a jaké povinnosti. Lépe je vyhnout se těm poskytovatelům, kteří mají ve smlouvě stále rozhodčí doložku.
  5. Kromě ceny se podívejte také na to, kolik zaplatíte, pokud budete potřebovat posunout dobu splatnosti, a kolik vás bude stát prodlení se splácením. Nezapomeňte i v tomto případě sledovat, o jaké období se jedná.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.