ING Bank figuruje na českém bankovním trhu již od roku 1992. V roce 2001 nabídla poprvé klientům spořící účet, který dlouhodobě patřil mezi vůbec nejoblíbenější na trhu. Od té doby si získala přibližně 375 000 klientů. Nyní však ING Bank oznámila ukončení služeb v oblasti osobního bankovnictví v České republice, a to ke konci roku 2021. Co to znamená pro klienty ING?
ING Bank patří mezi nejznámější globální banky. Na 40 trzích po celém světě se stará o 38 milionů klientů, a to jak z oblasti fyzických, tak právnických osob.
Až do roku 2001 byla ING určena pouze pro korporace a firmy, první produkt pro fyzické osoby nabídla v ČR v roce 2001, kdy jako první přišla s formátem spořícího účtu s názvem ING konto. V rámci osobního bankovnictví začala ING postupem času poskytovat také podílové fondy.
V roce 2018 plánovala rozšířit produktové portfolio o běžný účet a hypoteční úvěry. Nakonec se však obrátila opačným směrem a namísto rozšíření chystá ukončení služeb.
Po 20 letech působení na trhu osobního bankovnictví se však ING Bank rozhodla své služby v České republice zčásti ukončit. Klienti se tak budou muset rozloučit s oblíbeným spořícím účtem a převést si své úspory k jiné bance.
Konec ING Bank v Česku
ING Bank ukončuje svou činnost pro české klienty pouze částečně. Nadále bude nabízet své služby korporátním klientům, ukončení bankovnictví se tak týká pouze produktů z oblasti osobního bankovnictví, tedy ING konta a ING podílových fondů.
K tomuto rozhodnutí ING Bank dospěla po zvážení současné ekonomické situace, neočekává totiž, že by se ji v současných nejistých podmínkách podařilo dosáhnout takového růstu, aby získala strategickou pozici na českém trhu.
Bez plánovaného udržitelného růstu však není osobní bankovnictví pro ING v ČR atraktivní, a tak se vrací zpět ke svému původnímu podnikání na poli korporátních služeb. Nadále tak bude možné získat u ING firemní úvěr.
Ukončení části služeb se dotkne i samotných zaměstnanců. V souvislosti s touto změnou ING plánuje propustit až 225 pracovníků. Ve zprávě o ukončení činnosti udává, že se postará o dobré kariérní uplatnění všech svých zaměstnanců, kterým bude nucena dát výpověď.
Dobře postaráno bude také o klienty, kteří služeb ING léta využívali. Co pro ně konec ING Bank znamená?
Co to znamená pro klienty ING?
Klienti ING se s koncem své banky musejí bohužel smířit, nepřijdou ovšem zkrátka. Při přechodu k nové bance si mohou zvolit Raiffeisenbank, u které ING dohodla výhodné podmínky a benefity. Od března 2021 si tak mohou stávající klienti ING Bank převést své úspory k RB a začít zde také investovat za zvýhodněné sazby.
Generální ředitel ING ČR uvedl: „Chceme, aby bylo o naše zákazníky dobře postaráno, a proto jsme pro ně zajistili atraktivní nabídku u Raiffeisenbank, banky s prověřeným zájmem o klienty a digitální zkušeností.
“
Dohodu mezi bankami na začátku března schválil i antimonopolní úřad, který zjišťoval, zda nejde o narušení hospodářské soutěže. Klientům tak nyní už nic nebrání v přechodu k RB.
A jaké podmínky bývalé klienty ING u Raiffeisenbank čekají? Úspory do 500 tisíc mají klienti RB s bonusovým úrokem v případě spořicího účtu HIT se sazbou 5,2 % p. a. za splnění podmínek aktivního účtu.
Pro získání výše zmíněných výhod však museli lidé zažádat o převedení svých úspor do 31. srpna 2021. Po uplynutí tohoto data již zvýhodněné podmínky neplatí. Souhlas s převedením je možné podat jednoduše online.
Převod investic z podílových fondů proběhne poté zvlášť, a to buď na jedné z poboček RB, nebo online.
„Klientům především nabídneme výhodné úročení na účtu – vyšší, než měli dosud a vyšší než je obvyklé na trhu. Dále umožníme bezplatný převod fondů, což rozhodně není samozřejmost, a následně zachování poplatkových podmínek i portfolia fondů přesně tak, jak to klienti měli v ING dosud,“ uvedla k podmínkám převodu mluvčí RB Petra Kopecká.
Výhodné podmínky nabídla také ČSOB, ta rozešle 1 500 Kč těm, kteří na spořící účet nebo podílové fondy převede alespoň 100 000 Kč.
Raiffeisenbank v ČR a její služby
Dle počtu aktiv se Raiffeisenbank pyšní titulem páté největší tuzemské banky. V roce 2020 poskytovala své služby zhruba 700 000 klientům. Lze ji tak bez okolků zařadit mezi největší banky v ČR v roce 2021, českým klientům nabízí své služby již již téměř 30 let. Raiffeisenbank je významným hráčem jak na korporátním bankovním trhu, tak na poli bankovnictví osobního.
Samozřejmostí jsou osobní i firemní běžné účty, spořící a investiční produkty, spotřebitelské půjčky i podnikatelské úvěry. Klienti mohou rovněž využít bankovního poradenství. V České republice disponuje RB téměř 300 pobočkami a klientskými centry.
Pátá největší tuzemská banka zažívá tak i nadále rozmach. Klienti ING nejsou jediní, na které má RB zálusk. V nedávné době Raiffeisenbank koupila Equa Bank, která po 10 letech rovněž ukončila svou činnost v České republice. Touto transakcí tak RB získala všechny klienty Equa Bank. K dokončení transakce dojde k polovině roku 2021.