Hypotéky zdražují a objemy poskytnutých úvěrů postupně klesají, i tak jsou však na rekordní úrovni. Průměrná sazba hypotečních úvěrů stoupla v červenci 2021 o deset bazických bodů na 2,23 % p.a. Experti navíc předpokládají, že tempo zdražování se bude nadále zrychlovat. Dosáhne průměrná úroková sazba tří procent?
Hypotéka je pro lidi mnohdy jediným způsobem, jak si pořídit vlastní nemovitost. Vedle momentálního stavu ekonomiky rozhoduje o její ceně také bonita klienta, ne každý na ni tak dosáhne.
Hypotéku si lze vzít na stavbu nového domu, koupi družstevního či vlastního bytu, případně lze využít hypotéku na rekonstrukci. Hypotéka svým typem bývá půjčkou s ručením nemovitostí, kdy finance bance klient zajistí nemovitostí a banka mu na základě toho půjčí dohodnutou částku.
Na menší rekonstrukce se však vyplatí spíše úvěr ze stavebního spoření. Tyto úvěry se často vyplatí více než hypotéka. I proto stavební spořitelny v letošním roce poskytly rekordní objem úvěrů.
Průměrná sazba hypoték stoupla
Z údajů Fincentra Hypoindexu vyplývá, že se průměrná sazba hypoték zvýšila z červnových 2,13 procent na 2,23 procent v červenci roku 2021. Jedná se o nejvyšší číslo od prosince roku 2018. Do výpočtu se zahrnuje také refinancování hypotéky.
Možná vzrostou také některé poplatky, v Poslanecké sněmovně leží návrh novely zákona, která může zdražit předčasné splacení hypotéky.
Index zaznamenal také rekordní objem hypoték v měsíci červenci. Banky vyřizovaly 10 967 hypotečních úvěrů. V součtu se jednalo se o částku 35 miliard korun. I tak jde o však o pokles vůči předchozímu měsíci, a to o 9,3 miliardy Kč.
Z čerstvých dat je již nyní jasné, že rok 2021 bude rekordní, co se týče výše objemu poskytnutých hypoték. Sjednány byly za sedm měsíců hypotéky v celkovém objemu 259 miliard korun. Už v červenci tak byl překonán dosavadní rekord 259 miliard korun z roku 2020.
Roste také průměrná výše hypoték. V současné době činí 3 215 153 korun, což je číslo o 54 tisíc vyšší než v červnu. Oproti roku 2016 dosahovala průměrná výše hypotéky 1 999 405 korun. Pět let tedy stačilo k nárůstu až o neuvěřitelných 60 %. To dokládá, že bydlení stále zdražuje.
Hypotéky budou zdražovat i nadále – zájemce to ale neodradí
Podle expertů bude růst úrokových sazeb pokračovat i nadále. Do karet tomu hraje také zpoždění, které banky nabraly, při sjednávání hypoték ještě s nižšími úroky. Růst sazeb tak možná ještě zrychlí, jelikož se většina bank chystá na zdražování.
Do hry vstupuje i Česká národní banka, která v rámci boji proti rostoucí inflaci musí zvyšovat základní úrokové sazby. V letošním roce tak učinila již dvakrát. V červnu rozhodla o navýšení sazby o 25 bazických bodů, v srpnu pak o dalších 25.
V současnosti se tak tato sazba, od které se odvíjí také sazby komerčních bank, zvýšila na 0,75 %. Do konce se roku se očekávají ještě další dvě zvýšení. Pár dní před koncem roku 2021 úrokové sazby hypoték atakují hranici 4 procent.
„Hypoteční sazby rostou a růst ještě nějaký čas pravděpodobně budou. Ovšem tempo zvyšování sazeb bude v druhé polovině roku s polevující poptávkou zpomalovat. Úroveň realizačních sazeb odhadujeme zhruba na 2,5 až 3 %, což je z dlouhodobého pohledu stále ještě příznivá úroková sazba, “ uvádí říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance.
Růst cen hypoték však zájemce o úvěr pravděpodobně neodradí. Myslí si to analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Podle něj je zájem o hypotéky stále velmi vysoký a nic na tom nezmění ani rostoucí sazby. „Výraznější zpomalení lze očekávat s dosažením úrokové sazby přibližující se psychologické hranici tří procent, což očekávám na přelomu nového roku,“ dodává.
Přelom roku by tak podle Daniel Horňáka měl znamenat přelomovou hranici tří procent. V tu chvíli se tak zřejmě zpomalí zájem o hypotéky, a tím pádem i objem poskytnutých úvěrů.
Kde získat hypotéku?
Hypotéku v Česku nabízí hned několik bank, každý si tak může vybrat, které společnosti dá přednost. Mezi největší poskytovatele hypoték patří Česká spořitelna, Hypoteční banka nebo ČSOB. Naopak menší podíl na trhu hypoték mají banky jako Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank, které se ani do Hypoindexu nezapočítávají.
Dostupné hypotéky a jejich ceny si mohou klienti přehledně srovnat pomocí hypoteční kalkulačky, která používá vzorec výpočtu hypotéky. Díky tomuto online nástroji zájemci zjistí, jak vysoké budou měsíční splátky zvoleného hypotečního úvěru. Nastavit je možné dobu splácení nebo fixaci hypotéky.
Jaké hypotéky lze tedy získat?
- hypotéka České spořitelny
- hypotéka ČSOB
- hypotéka Fio
- hypotéka Moneta
- hypotéka Komerční banka
- hypotéka Raiffeisenbank
- hypotéka Unicredit
Nabídka hypoték je na finančním trhu pestrá. Pro lidi, kteří si chtějí pořídit své první vlastní bydlení, je připravena hypotéka pro mladé. Nabízí se také hypotéka na družstevní dům či dům vlastní. Vedle toho lze jako alternativu zažádat o americkou hypotéku nebo hypotéku nebankovní.
TIP: ČNB skokově zvýšila sazby od října 2021. Co to znamená pro běžné dlužníky se lze dozvědět v dalším článku.