Procenta nesplacených úvěrů a půjček nejsou ničím, na do by Češi mohli být pyšní. To samé kdysi platilo i o schopnosti posoudit výhodnost půjčky. To se však letos podle průzkumů změnilo. Češi nyní umí lépe posoudit výhodnost půjček než před 5 lety. Co je považováno za nejdůležitější parametr a co dalšího při rozhodování hraje roli?
Průzkum Air Bank před několika lety odhalil, že většina Čechů si nebyla jistá, jak posoudit výhodnost úvěrů od jednotlivých bank. Pětina respondentů se tehdy mylně domnívala, že výhodná půjčka se pozná podle nejnižší splátky.
Ovšem právě takové půjčky klienti často přeplatí na úrocích mnohem více. Na tuto zdánlivou výhodu nízkých splátek je tedy třeba dát si pozor. Celá řada klientů také za výhodnou půjčku považovala tu, u které se za její sjednání poskytuje odměna.
Tato odměna může být např. ve formě peněž či nějakého dárku. Klientům však zpravidla nic není poskytováno zadarmo a veškeré bonusy či dárky klient obvykle zaplatí v přeplatku. Mnoho lidí také půjčky porovnávalo výhradně na základě RPSN, to však zpravidla nestačí.
Celkový přeplatek jako nejdůležitější ukazatel výhodnosti
Co se znalostí v oblasti výhodnosti půjček týče, jsou na tom dnes Češi lépe. Za jeden z nejdůležitějších parametrů při rozhodování o půjčkách nyní považují celkový přeplatek.
Pokud chce mít klient jistotu, že dostává tu nejvýhodnější nabídku, měl by si nechat vystavit tzv. standardní předsmluvní formulář. Zde uvidí celkový přeplatek, který za půjčku zaplatí. Do tohoto přeplatku se zahrnuje RPSN, avšak i např. různé bonusy za řádné splácení.
Kromě celkového přeplatku se klienti zajímají také o možnost předčasného splacení zdarma a o výši měsíční splátky. Jako další významný faktor při zvažování půjčky se jeví také flexibilita daného úvěrového produktu. Sem spadá např. možnost měnit během čerpání půjčky výši měsíční splátky nebo si splátku zcela odložit.
Společnosti nabízející předčasné splacení zdarma
V roji poplatků, který se se běžně kolem celé řady ochomýtá, se často nabízí i poplatek za předčasné splacení zdarma. Mnohé banky a nebankovní společnosti se však od konkurence liší výhodou předčasného splacení zdarma. O jaké společnosti se jedná?
Bankovní společnost | Nebankovní společnost |
Banka Creditas | Clever půjčka |
ČSOB | Credit Limit |
Equa bank | CreditPortal |
Fio banka | Ferratum |
Komerční banka | Home Credit |
mBank | Provident |
Poštovní spořitelna | Tommy Stachi |
Raiffeisenbank | Zaplo |
Sberbank | Zonky |
Na trhu půjček může být poměrně těžké se zorientovat. Proto je možné využít tzv. agregátorů půjček, které pomohou vybrat půjčku přímo na míru. Mezi agregátory patří např. Čínská půjčka, Sumo půjčka, Panda půjčka, Credino, Půjčka Šikulka či Gejša půjčka.
Možnost odložení splátek – kdo ji nabízí?
Flexibilitu úvěru oceňuje celá řada klientů. Jak také vyplynul z průzkumu, jedná se o jeden z faktorů, které zájemci o půjčku zvažují. Společnosti nabízející možnost odložení splátek tak jistě budou figurovat ve vyšších příčkách výhodnosti. Kdo tuto možnost nabízí?
- Bingo půjčka
- Česká spořitelna
- FlexiFin
- MONETA
- Nuko půjčka
- Profi Credit
- Turbocredit
- Unicredo
O odložení splátek je třeba zažádat. Vyplatí se sledovat webové stránky dané společnosti, která by měla popisovat, jak žádost uskutečnit. Odklad splátek je možné využít nejen u úvěrů, nicméně také u hypoték.
První půjčka zdarma jako výhoda
Na trhu půjček mohou mít pro klienty výhodu společnosti, které nabízí první půjčku zdarma. Co to v praxi znamená? Zpravidla se jedná o krátkodobou půjčku, která je poskytována jen na několik týdnů.
Klient v rámci takové půjčky vrátí pouze vypůjčenou splátku, žádné úroky a poplatky navíc se neplatí. Jaké společnosti disponují touto lákavou nabídkou?
- Fastfin
- Kamali
- NetCredit
- Rerum půjčka
- SOS Credit
- Via Conto
- Viva Credit
- Via SMS
V moři nabídek se pak společnosti s první půjčkou zdarma oproti ostatním jeví jako velmi výhodné. Úroky, RPSN a další poplatky nebankovních společností totiž bývají opravdu vysoké. Nicméně i půjčky bez úroků je potřeba splácet včas a v plné výši, jelikož se s nimi mnohdy pojí poměrně přísné podmínky v případě nesplácení.
Pozor na rizikové půjčky
Na trhu existuje celá řada rizikových půjček, které jsou doménou zejména nebankovních společností. Banky totiž bonitu klienta pečlivě hlídají, a nejedná se proto o půjčky pro každého. Na rizikové půjčky je třeba dát si dobrý pozor. Nebezpečně zadlužených je v současnosti 11 procent Čechů.
Pro problémové klienty se tyto půjčky mohou zdát jako výhodné, ve výsledku je však opak pravdou. Společnosti se před rizikovými klienty chrání tím, že nastaví vysoké poplatky. Půjčky pak bývají velmi nevýhodné.
Banky navíc klienty i sami sebe chrání právě tím, že se detailně zabývají úvěruschopností. Klienti s nedostatkem financí totiž splácejí jen těžko a velmi často končí v dluhové pasti. I z toho důvodu je banky nikdy neschválí.
Jaké půjčky patří mezi rizikové? Na jaké úvěry si dávat pozor?
- půjčky na směnku
- půjčka pro nezaměstnané
- půjčka v exekuci
- půjčka bez doložení příjmu
- SMS půjčky
- půjčka pro každého
- půjčka pro zadlužené
- půjčka bez registru
Dalšími problematickými půjčkami jsou např. půjčky na dárky či půjčky na dovolenou. Vždy platí, že půjčovat by se mělo jen na nezbytně nutné věci, které jsou zároveň investicí do budoucna. Je třeba mít na paměti, že i drobné půjčky mohou vést k velkému zadlužení.