Ačkoliv zajistila pandemie koronaviru přepravním společnostem rekordní tržby, samotní zákazníci kvůli přehlcené dopravní síti pozitivní zkušenosti nemají. Cena za námořní dopravu z Číny je již několik měsíců značně vyšponovaná a zásilky tak nabírají značné zpoždění. Jak se situace bude vyvíjet a co to znamená pro zákazníky?
Tuto situaci způsobilo hned několik doprovodných událostí. V prvé řadě se jedná o stále probíhající globální pandemii, což znamená pro lodní společnosti zásadní věc – v přístavech chybí personál. Celosvětové restrikce rovněž volnému průběhu nikterak nepomáhají.
Poptávka po zboží z Číny neustále roste a momentální čísla hovoří a historických maximech. Kapacita lodí však nedokáže tuto poptávku uspokojit, přičemž nedostatek lodních kontejnerů určených pro dopravu ze zámoří rovněž situaci neprospívá.
Celosvětově roste poptávka i jiným e-shopům, které v důsledku toho zaznamenaly v roce 2020 nevídaný růst. To láká i nové prodejce na online tržiště, kam patří i eBay. V momentě na eBayi prodává zboží 7 tisíc Čechů, a toto číslo stále roste.
Kolaps dopravy však neprobíhá pouze u námořní dopravy, stejné problémy hlásí taktéž železniční přepravci a silniční přeprava na tom není o moc lépe. Řada společností totiž postoupila k alternativám lodní dopravy.
I proto od začátku roku přístavy zejména v Asii a v Americe hlásí obrovské čekací doby. Přepravní trajekty jsou nuceny kotvit v přístavištích, jelikož na nakládku a vykládku čekají klidně až na několik dní.
Zákazníci začínají vyvíjet tlak na spediční firmy, ty jsou však naneštěstí v takových situací takřka bezmocné. Kolony a ucpané přístavy navyšují tlak na celý systém a obrovské ceny za přepravu tíživou situaci neustále prohlubují.
Některé balíky tak momentálně nabírají zpoždění více jak měsíc. Zpoždění nabírají jak lodní, tak letečtí přepravci a několikakilometrové fronty kamionů před spedičními sklady jsou důkazem toho, že silniční doprava zažívá velké problémy taktéž.
Ceny za přepravu z Číny jsou enormní
Čínské novoroční svátky celé stagnaci jenom přitížily, ačkoliv by se mohlo zdát, že zavřené továrny tlak na celou dopravu zmírnily. Právě čínští odesílatelé se snažili o co nejvíce odeslaných zásilek ještě před samotnými svátky, tudíž došlo k velkému zahlcení celého systému.
Již zmíněný nedostačující počet přepravních kontejnerů způsobuje, že zboží ve skladech čeká na odeslání déle, než je přípustné, jelikož musí nejprve dojít k uvolnění prázdného kontejneru na nakládku. Kvůli tomu se zboží ve skladech hromadí a prodleva stoupá.
S přihlédnutím na předešlé roky lze jednoznačně konstatovat, že loňský rok 2020 byl pro mezinárodní námořní dopravy, co se ceny týče, naprosto rekordním.
Zatímco se průměrné ceny za jeden kontejner na začátcích tří předešlých let pohybovaly pod hranicí 1 tisíc dolarů, v současné době se jedná dokonce o 4,5 tisíc dolarů. Někteří dopravci dokonce přepravují kontejnery za rekordních 12 tisíc dolarů.
Takto vysoce nastavené ceny již začínají pociťovat i tuzemští prodejci typu Mall, Alza nebo Datart, kteří z asijského trhu pořizují nemalou část svého sortimentu. I kvůli tomu mohou zákazníci v současné situaci očekávat určité zdražování naskladněných produktů.
TIP: Mall slevy a výprodeje mohou být v důsledku enormních přepravních cen v budoucnu ohroženy. Stejně tak lze očekávat snížení nabídky výprodejů a slev na Alze.
Rejdaři lámou rekordy
Rejdaři, tedy zprostředkovatelé dopravy, se mohou jako jedni z mála v současné ekonomické krizi usmívat. Rok 2020 pro ně byl rekordně ziskovým a stále vysoká poptávka nenaznačuje, že by se trend v roce letošním nějak výrazně měnil.
Mezinárodní rejdaři inkasovaly za uplynulý rok zisky v řádu stovek milionů dolarů, a to právě díky vysoké ceně za přepravu. Do karet jim navíc hrála nízká cena za ropu.
To, že se pandemická situace napříč světem nelepší nikterak závratným způsobem, v rejdařích nevzbuzuje pozitivní výhledy, a to i navzdory výtečným hospodářským výsledkům. Celý dodavatelský řetězec čelí obrovskému tlaku, kvůli čemuž obavy sílí.
Zásilky z Číny nabírají zpoždění
Zásilky z čínských e-shopů svou dobou dodání nikdy nepatřily k nejrychlejším hráčům. Za poslední roky se sice situace zásadně změnila a poptávka po zboží z asijského trhu sílila. Lidé začali chápat, jak fungují nákupy z Číny a jak poznat podvodný e-shop.
Zvyšuje se taky povědomí o tom, jak při nákupu postupovat nebo jak bezpečně zaplatit. Například Wish platby zajišťuje skrze známou službu PayPal, která je považována za nejbezpečnější na světě, a tak důvěryhodnost těchto obchodů stoupá.
Pokud nyní člověk využije sledování zásilky z Číny, nejspíše bude překvapen, že se balíky opožďují až o jeden měsíc oproti standardu.
Na čínském trhu operuje řada zejména textilních obchodů, které začínají zažívat velké problémy a hlásí nevalné výsledky. Mezi známé obchody na tamním trhu patří například:
Většinou se jedná o módně zaměřené obchody, které také zažívají největší problémy. Jelikož se celková situace nelepší, zájem zákazníků upadá. I kvůli tomu řada producentů textilu není schopná nadále fungovat.
Problémy panují také na trhu s elektronikou, na kterém figurují obchody jako například GearBest, Geekbuying nebo DealExtreme. Zásilky z Číny a koronvarius zkrátka zamávaly celým systémem.
Celkovému budoucímu vývoji těchto e-shopů nehraje do karet ani fakt, že se v letošním roce mění DPH na zásilky z Číny do Evropské unie. Právě evropský trh je vedle amerického největším odbytištěm.
Dovozci, u kterých doprava v konečném důsledku převýší samotnou hodnotu levného zboží, budou rovněž v nevalné situaci.
Někteří prodejci se tak mohou začít orientovat spíše na evropský trh, který byl doposud sice dražší, nicméně cena za dopravu z Číny je natolik vysoká, že se přeprava levných produktů nadále nebude vyplácet.