Navigátor úvěru poskytuje informace a srovnání nabídek úvěrů na českém trhu. Nezávisle srovnáváme nejen bankovní, ale i nebankovní úvěry a instituce.
Našim cílem je zodpovědně informovat potenciální zájemce o půjčky, poukázat na výhody a nevýhody jednotlivých nabídek a nabídnout doporučení pro správnou volbu půjčky.
Chceme upozornit na nekalé praktiky a pomoci lidem se vyhnout úvěrům od problematických poskytovatelů. Naopak ty férové chceme vyzdvihnout a nasměrovat k nim zájemce o půjčky.
Co udělat před sjednáním půjčky
Získání úvěru je velká záležitost, kterou se nevyplácí podcenit. Proto by samotné sjednání mělo předcházet získání co nejvíce informací o jednotlivých nabídkách. Tuto úlohu se Navigátor úvěru snaží zajistit.
Nejdříve je nutné si zvolit poskytovatele půjčky – bankovní nebo nebankovní instituci.
Bankovní instituce
Banky jsou standardním poskytovatelem půjček. Banky získávají bankovní licenci od České národní banky a jsou touto institucí monitorovány – díky tomu se jedná o spolehlivé poskytovatele půjček. Zpravidla nabízí nejnižší úroky pro úvěry a hypotéky.
Na druhou stranu jsou banky při vyřizování žádostí poměrně přísné. K tomu, aby zájemci o půjčku vyhověly, jej musí uznat jako „bonitního“ klienta. Bonita vyjadřuje schopnost úvěr splatit.
Do bonity se nejvíce prolíná současná výše příjmů a finanční historie. Pokud v očích banky není příjem dostačující na měsíční splátky nebo měl zájemce v minulosti problémy se splátkami, popřípadě má již dluhy jinde, banka mu pravděpodobně úvěr neposkytne.
O bankovních úvěrech a jednotlivých nabídkách si můžete přečíst více v sekci úvěry a půjčky.
Zároveň celý proces vyhodnocování a kontroly registru dlužníků může trvat celé týdny. Proto, když je potřeba nutně uhradit vyšší finanční částku, bankovní půjčka není v horizontu možností.
V takových případech většina lidí vyhledává nebankovní instituce.
Nebankovní instituce
Většina zájemců o půjčku, kteří neuspěli u klasické banky, vyhledá služby nebankovní organizace. Tuto skutečnost je důležité nezapomenout, odvíjí se od ní totiž vztah nebankovních institucí k jejich zákazníkům.
Většina nebankovních institucí bude mnohem uvolněnější při sjednávání půjček. Budou také rychlejší, rychlá půjčka nebo SMS půjčka může přijít na bankovní účet v řádu minut po odeslání žádosti.
Na druhou stranu přichází nebankovní úvěry s jejich nevýhodami. Na první pohled se nejvíce liší od bankovních půjček vysokým úrokem. Úrok může být vyšší jen o pár procent, může také ale být mnohonásobně vyšší.
Raději než porovnávat úroky, se vyplatí porovnávat hodnotu RPSN – roční procentuální sazba nákladů. Do RPSN se totiž prolínají všemožné poplatky, které jsou s úvěrem spojeny. To je také další nevýhoda nebankovních půjček – vysoké a časté poplatky.
Jak již bylo zmíněno výše, nebankovní instituce jsou si vědomy situace, ve které se většina jejich klientů nachází – tj. nemají jinou možnost. Proto se snaží co nejvíce zjednodušit proces získávání úvěru. Mnohdy nabízí zdarma možnost podepsání a sjednání z domova – buď online nebo osobně pozváním reprezentanta nebankovní společnosti k sobě domů.
Ačkoliv „přátelský“ nátlak může být sebevětší, nikdy by se člověk neměl bát odmítnout smlouvu podepsat, pokud by se mu něco nezdálo a hledat dál.
Jednotlivé nabídky nebankovních půjček si můžete zobrazit v naší sekci nebankovní půjčky. Zde si lze přečíst informace o jednotlivých nabídkách a typech nebankovních půjček a vybrat si tu správnou.
Pokud již člověk dluhy má, může se vyplatit zažádat si o konsolidaci dluhů. Konsolidaci nabízí bankovní i nebankovní instituce. Všechny dluhy, které člověk má, se vezmou a vytvoří se z nich jedna velká půjčka. Tím zákazník ušetří na úrocích, které by musel platit za každou půjčku zvlášť. O konsolidacích a jednotlivých nabídkách píšeme více v sekci konsolidace.
Potřebné informace pro výběr správného úvěru
Aby se dokázal zájemce o úvěr správně rozhodnout a nezpůsobil si v budoucnu problémy, měl by získat co nejvíce informací o:
- poskytovateli úvěru,
- ceně úvěru (úroková sazba a poplatky),
- délce úvěru (splatnost úvěru),
- riziku (například navýšení variabilní sazby úroku),
- zajištění,
- následcích v případě nesplácení.
Nutnou podmínkou pro zodpovědné vypůjčování peněz je dobré finanční povědomí, neboť finančně vzdělaní klienti obvykle lépe rozumí svojí finanční situaci, a vyhodnotí proto lépe, která nabídka je pro ně nejvýhodnější. Poměrně známý je případ, kdy se z půjčky 32 tisíc korun stal dluh 138 tisíc, přičemž podmínky byly naprosto férové. Čtení úvěrových podmínek, včasné a řádné splácení a okamžité řešení případných problémů může podobným situacím zamezit.
Úroveň finanční gramotnosti je v České republice bohužel na velmi nízké úrovni. Málokterý zájemce o půjčku se chová podle těchto bodů. Toho využívají subjekty nabízející lehce dosažitelné půjčky bez ověřování schopnosti splácet. O nich se dlužník zpravidla dozví až poté, kdy poprvé otevře smlouvu a přečte si, co skutečně podepsal. V tuto chvíli již ale bývá pozdě.
O nejnovějších aktualitách a zajímavostech ze světa financí se můžete dočíst více v naší sekci magazín.