Přepis vozidla je jednoduchá záležitost, kterou zvládne každý. Jen je potřeba vědět, jaké kroky musí udělat. Co přepis auta obnáší? A jaké doklady jsou potřeba?
Až do poloviny roku 2017 býval přepis vozidla poměrně náročný. Časově, finančně i administrativně. Díky novele zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích je celý proces o dost jednodušší. Když člověk zná správný postup, je přepis auta hračka.
Tento článek přináší jednoduchý návod, jak na přepis vozidla, co je třeba mít s sebou, kde lze přepis auta vyřídit a jaká je cena přepisu.
Shrnutí článku
Při změně majitele vozidla není nutné dělat odhlášení původního majitele a následně přihlášení nového. Vše se řeší v rámci jedné žádosti.
Přepis vozidla provede jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde je odbor dopravy.
Za přepis vozidla se platí správní poplatek 800 Kč.
Důležitým dokladem při přepisu vozidla je doklad o sjednání povinného ručení novým vlastníkem.
Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč
Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.
Co je třeba k přepisu vozidla?
K přepisu vozidla jsou nutné doklady totožnosti a také doklady k vozidlu. Konkrétně se jedná o následující:
- občanské průkazy původního i nového vlastníka
- velký technický průkaz
- malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
- kupní smlouva na auto (či jiný doklad o nabytí vlastnictví)
- protokol o evidenční kontrole
- zelená karta (doklad o povinném ručení)
- žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla
- u podnikatelů živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku
- příp. plná moc
Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla lze vyplnit na místě nebo si najít formulář žádosti na internetu a vyplnit ho předem. Člověk tak zbytečně neztrácí čas na úřadě.
Je nutné odhlášení vozidla?
Před zmíněnou novelou zákona musel původní vlastník provést dočasné odhlášení vozidla v místě svého bydliště a nový vlastník musel vozidlo přihlásit na úřadě v místě svého bydliště. Bylo to časově i administrativně náročné.
Naštěstí už se celý proces zjednodušil a odhlášení vozidla se při převodu auta dělat nemusí. Přepis vozidla z jednoho majitele na druhého se dělá v rámci jednoho úkonu.
Odhlášení vozidla přesto stále existuje. Provádí se v situaci, kdy auto přestane sloužit. Provede se jeho ekologická likvidace a následně se auto trvale odhlásí z evidence vozidel.
Stejně tak je možné provést dočasné vyřazení vozidla z provozu, kdy se dávají registrační značky do depozitu. Nicméně auto nesmí být používáno na veřejných komunikacích a mělo by být zaparkováno na soukromém pozemku.
Kde se přepis vozidla provádí?
Při přepisu vozidla je možné zajít na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde je odbor dopravy. Celý proces se vyřídí při jedné návštěvě úřadu, kde jsou buď přítomni původní i nový vlastník vozidla, nebo jeden z nich s ověřenou plnou mocí od druhého.
Na většině úřadů lze udělat rezervaci termínu přes internet, takže člověk nemusí trávit hodiny ve frontách. Když má vše potřebné s sebou a předem vyplněný formulář k přepisu vozidla, může přepis vozidla zvládnout do půl hodiny.
Od roku 2024 mohou fyzické osoby přepsat vozidlo také elektronicky. Pro online přepis vozidla je nejprve nutné přihlásit se do Portálu dopravy – odtud je pak možné pomocí elektronické identity vyplnit a odeslat formulář k přepisu vozidla.
Přepis vozidla – formulář
Při přepisu vozidla je nutné vyplnit určité formuláře, které jsou požadovány na registru vozidel. Hlavní formulář, který je potřeba, je Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. Tento formulář je k dispozici na stránkách Ministerstva dopravy ČR nebo na příslušných úřadech s rozšířenou působností.
Formulář zahrnuje:
- identifikace vozidla
- údaje o původním vlastníkovi
- údaje o novém vlastníkovi
- údaje o provozovateli vozidla (pokud se liší od vlastníka)
- pojištění odpovědnosti (povinné ručení)
- prohlášení a podpisy
Formulář je možné stáhnout a vytisknout na stránkách Ministerstva dopravy ČR v sekci „Formuláře“ (kategorie Registr silničních vozidel). Formulář je k dispozici také na registru vozidel příslušného úřadu s rozšířenou působností.
Lhůta pro přepis vozidla
Přepis vozidla je nutné provést ve lhůtě 10 dní od podpisu kupní smlouvy. V opačném případě se prodávající vystavuje pokutě až do výše 50 000 Kč. Právě z tohoto důvodu je lepší nedávat jako prodávající plnou moc kupujícímu, nýbrž naopak.
První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
Cena přepisu vozidla
Cena přepisu vozidla činí u osobního auta 800 Kč. V případě motorky to je 500 Kč. Dále je nutné zaplatit evidenční kontrolu. Její cena je různá. Obvykle se pohybuje mezi 400 až 600 korunami.
Pokud si někdo kupuje starší vozidlo nesplňující příslušné emisní normy, musí počítat s ekologickou daní ve výši 3 000 Kč, 5 000 Kč nebo 10 000 korun.
Plná moc na přepis auta
Není nutné, aby šli původní a nový majitel na úřad společně. Jeden z nich totiž může pověřit toho druhého, aby přepis vozidla zařídil sám. Může to udělat na základě plné moci. Je třeba pamatovat na to, že podpis na plné moci musí být úředně ověřený. Podpis ověří na CzechPointu za 30 Kč.
Pokud plnou moc uděluje prodávající, měl by si ověřit, že kupující skutečně přepis vozidla provedl ve lhůtě dané zákonem. Pokud by tak neučinil, hrozí postih prodávajícímu. Proto se vždy doporučuje, aby šli kupující i prodávající na úřad společně, nebo aby přepis vozidla zařídil prodávající s plnou moc od kupujícího.
Jak dlouho platí plná moc?
Platnost plné moci k přepisu vozidla není časově omezena zákonem, pokud v ní není uvedeno konkrétní datum platnosti. Nicméně je dobré plnou moc použít co nejdříve po jejím vystavení, aby nedošlo k případným komplikacím, například změnám údajů nebo okolností týkajících se vozidla či jeho majitele.
Darovací smlouva na auto
Darovací smlouva na auto je právní dokument, který upravuje převod vlastnictví vozidla mezi dárcem (původním vlastníkem) a obdarovaným (novým vlastníkem) bez finančního protiplnění. Aby byla darovací smlouva právně platná a použitelná pro registr vozidel, měla by obsahovat určité náležitosti:
- identifikace smluvních stran
- identifikace vozidla
- prohlášení o převodu vozidla
- prohlášení o technickém stavu
- datum a místo podpisu smlouvy
- podpisy obou stran
Pokud darované vozidlo mění vlastníka, je nutné absolvovat evidenční kontrolu (platí 30 dní). Na registru vozidel je potřeba provést také přepis auta na nového vlastníka.
Vzor darovací smlouvy na auto:
DAROVACÍ SMLOUVA
uzavřená podle § 2055 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku
1. Smluvní strany
Dárce: Jméno a příjmení
Rodné číslo
Adresa trvalého bydliště
Obdarovaný: Jméno a příjmení
Rodné číslo
Adresa trvalého bydliště
2. Předmět daru
Dárce touto smlouvou daruje obdarovanému motorové vozidlo:
- Značka a typ vozidla
- Registrační značka SPZ
- VIN kód
- Rok výroby
- Číslo technického průkazu
3. Prohlášení stran
Dárce prohlašuje, že vozidlo uvedené v článku 2 této smlouvy daruje obdarovanému bezplatně. Obdarovaný prohlašuje, že dar přijímá. Dárce prohlašuje, že vozidlo je bez právních vad a není předmětem zástavy či jiného omezení.
4. Technický stav vozidla
Dárce prohlašuje, že vozidlo je v následujícím technickém stavu: [Popis stavu, např. „vozidlo je v dobrém technickém stavu“ nebo podrobnější popis].
5. Závěrečná ustanovení
Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech, z nichž každý má platnost originálu, jeden pro dárce a jeden pro obdarovaného. Smlouva nabývá účinnosti dnem podpisu obou stran.
V [místo] dne [datum].
Podpisy:
Přepis auta z dovozu, ze zahraničí – co je potřeba, cena, lhůty
Přepis auta dovezeného ze zahraničí do České republiky zahrnuje několik kroků, které je třeba splnit, aby bylo možné vůz zaregistrovat a legálně provozovat na českých silnicích. Proces může být trochu složitější než u vozidla koupeného v ČR, jelikož se jedná o dovoz a kontrolu technického stavu vozidla i jeho dokumentace.
Auto z jiného členského státu EU musí projít technickou kontrolou na stanici technické kontroly (STK) v ČR. Pokud již máte platnou technickou kontrolu z EU, bude uznána. Pokud auto pochází ze zemí mimo EU, musí projít jednotlivým schválením dovezeného vozidla. To zahrnuje kontrolu, zda vozidlo splňuje technické požadavky pro provoz v ČR.
Všechna dovezená vozidla musí projít evidenční kontrolou, která ověřuje shodu vozidla s údaji v dokladech (VIN, typ vozidla, registrační značky apod.). Platnost evidenční kontroly je nově až 1 rok.
Vozidla z EU obvykle mají platnou homologaci (schválení typu) a není potřeba dalšího schvalování, pokud splňují evropské normy. Naopak vozidla ze zemí mimo EU mohou potřebovat proces jednotlivého schválení pro vozidla, která nemají evropskou homologaci.
Pro přepis vozidla dovezeného ze zahraničí je potřeba doložit:
- osvědčení o registraci vozidla ze zahraničí
- doklad o koupi vozidla
- doklad o zaplacení DPH
- doklad o celním řízení
- protokol z technické a evidenční kontroly
- potvrzení o povinném ručení pro vozidlo
Pokud vozidlo nesplňuje minimální emisní normu Euro 3 (platí pro starší vozidla), může být vyžadována platba ekologické daně. Ta činí 10 000 Kč za vozidla s emisní normou Euro 2, 5 000 Kč za vozidla s emisní normou Euro 1 a 3 000 Kč za vozidla, která normu Euro 1 nesplňují.
Po dokončení všech kontrol a schválení se majitel vozidla musí dostavit na příslušný registr vozidel (úřad obce s rozšířenou působností) a provést registraci. Musí mít s sebou všechny výše uvedené doklady. Úřad mu poté vydá technický průkaz (velký technický průkaz), osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) a českou registrační značku (SPZ).
Poplatek za registraci vozidla se pohybuje kolem 800 Kč.
Povinné ručení
Důležitým krokem při přepisu vozidla je sjednání povinného ručení novým vlastníkem. Pokud by nový vlastník nepřišel na úřad se zelenou kartou, přepis vozidla úřad neudělá.
Avšak ani tento krok není nijak zdlouhavý. Povinné ručení lze totiž pohodlně sjednat online. Navíc pokud kupující použije kalkulačku pro výpočet povinného ručení, získá přehled všech dostupných nabídek od nejlevnější po nejdražší.
Pokud se pro některou z nabídek rozhodne, může povinné ručení rovnou sjednat online. Zelená karta mu pak přijde do mailu. Tu si vytiskne a může vyrazit na úřad. Pozor na nezaplacené povinné ručení. Za řízení bez platné pojistky mohou pokuty vyšplhat do desetitisíců korun.
Havarijní a cestovní pojištění – vyplatí se?
Při přepisu vozidla je sjednání havarijního pojištění a případně i cestovního pojištění dobrým krokem, jelikož tato pojištění poskytují větší ochranu jak pro majitele vozu, tak i pro vozidlo samotné. Proč je vhodné tato pojištění zvážit?
Na rozdíl od povinného ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám, havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle. Pokud řidič způsobí nehodu, povinné ručení pokryje pouze škody na cizím majetku, havarijní pojištění však uhradí i škody na vlastním vozidle.
Havarijní pojištění kryje nejen nehody – kryje také škody způsobené vandalismem, krádeží, požárem, povodní, kroupami nebo jinými přírodními katastrofami. Pokud navíc dojde k nehodě způsobené střetem se zvěří (např. srnou na silnici), havarijní pojištění pokryje náklady na opravu poškozeného vozidla.
U havarijního pojištění existuje také možnost pojištění proti neopatrnosti druhých. To znamená, že pokud někdo jiný poškodí vozidlo na parkovišti a nepodaří se zjistit viníka, havarijní pojištění škodu i přesto pokryje. Sjednání havarijního pojištění při koupi nebo přepisu vozidla je obzvlášť důležité u novějších a dražších aut, kde by náklady na opravy mohly být velmi vysoké.
Cestovní pojištění není přímo spjato s přepisem vozidla, ovšem pokud řidič často cestuje autem do zahraničí, může být velmi užitečné. Proč je dobré si ho sjednat?
Pokud při cestování autem do zahraničí dojde k nehodě a řidič či jeho posádka bude potřebovat lékařské ošetření, cestovní pojištění pokryje náklady na zdravotní péči, které mohou být v zahraničí velmi vysoké.
Cestovní pojištění často obsahuje také krytí odpovědnosti za škody, které řidič způsobí třetí straně, například při nehodě. Cestovní pojištění může zahrnovat i úrazové pojištění, které poskytne finanční kompenzaci v případě úrazu během cestování.
Mnohdy zahrnuje také asistenční služby, které můžou pomoci zejména v případě problémů na cestě, třeba při poruše vozidla nebo nutnosti odtahu.
Přihlášení vozidla krok za krokem
Shora uvedené informace lze shrnout do jednoduchého návodu, jak přepsat auto krok za krokem:
- podpis kupní smlouvy
- evidenční kontrola
- sjednání povinného ručení novým vlastníkem
- vyplnění formuláře žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla a příprava dalších dokladů
- přihlášení vozidla na úřadě
Jak dlouho platí evidenční kontrola? Platnost evidenční kontroly pro přepis vozidla je nově 1 rok od jejího provedení. Přepis vozidla na nového vlastníka tedy musí být dokončen do 1 roku od data provedení evidenční kontroly, jinak je nutné ji provést znovu.
Evidenční kontrola je vyžadována k ověření, že údaje o vozidle v technickém průkazu odpovídají skutečnému stavu vozidla.
Po zaplacení správního poplatku na úřadě bude přepis vozidla do půl hodiny hotový. Další informace a tipy nejen o přepisu vozidla lze najít na webovém portálu 123ruceni.cz.
Jaký je rozdíl mezi přepisem a převodem vozidla?
Tyto termíny se často zaměňují a v podstatě znamenají totéž – změnu majitele vozidla zapsanou v registru vozidel.
Je nutné odhlášení vozidla?
Ne, vše se provádí v rámci jedné žádosti.
Jaké doklady potřebuji k přepisu vozidla?
K přepisu vozidla je potřeba:
- velký a malý technický průkaz
- platná zelená karta
- doklad o koupi vozidla (kupní smlouva)
- doklad o evidenční kontrole
- doklady totožnosti obou stran
Pokud se dostavuje jen jedna ze stran, pak je potřeba ověřená plná moc.
Kde se provádí přepis vozidla?
Přepis vozidla lze provést na libovolném obecním (městském) úřadě, kde je dopravní inspektorát.
Jaká je lhůta pro přepis vozidla?
Přepis vozidla je nutné provést ve lhůtě 10 dní od podpisu kupní smlouvy.
Kolik stojí přepis vozidla?
Za přepis vozidla se platí správní poplatek 800 Kč.