Stavební spoření, kromě možnosti si vytvořit finanční rezervu do budoucna, umožňuje získat úvěr ze stavebního spoření. Tento úvěr se vždy vyznačoval velmi výhodnými podmínkami. V poslední době se parametry těchto úvěru vylepšily natolik, že se úrokové sazby pohybují na stejné či nižší úrovni než u hypoték.
Stavební spořitelny se zaměřují především na poskytování způsobů zhodnocení peněz – zejména se jedná o stavební spoření. Stavební spoření patří k nejvýhodnějším bezpečným způsobům spoření. Je bezpečné kvůli tomu, že Evropská unie požaduje po bankách a spořitelnách, aby vklad člověka na spořící účet byl pojištěn do výše 100 000 €, tedy při kurzu 25 Kč/€ do dvou a půl milionu korun.
Další výhodou stavebního spoření je možnost získat státní příspěvek ve výši až 10 %, tento příspěvek je však zastropován na 2 000 Kč ročně. Pro mnohé ale hlavní výhodou je přístup k úvěru ze stavebního spoření.
Úvěr ze stavebního spoření se poskytuje po splnění určitých podmínek. Mezi tyto podmínky patří například:
- spoření alespoň dva roky,
- naspoření určité sumy z předem určené cílové částky (většinou polovina).
Pokud žadatel o úvěr tyto podmínky nesplňuje, může požádat o překlenovací úvěr. Jak již název napovídá, tento úvěr překlenovává dobu, ve které žadatel nesplňuje výše zmíněné podmínky a peníze z úvěru jsou mu poskytnuty hned.
Úvěr ze stavebního spoření se značí velmi nízkým úrokem. Tento úvěr je účelový – musí tedy být použit na předem zmíněné účely, tj. náklady spojené s řešením bytových potřeb. Může se tak jednat např. o úvěr na rekonstrukci.
Úroky pro úvěry ze stavebního spoření klesly pod 2 %, díky čemuž stavební spořitelny v budoucnu očekávají zvýšený zájem o tento typ úvěru. Již letos stavební spořitelny poskytly rekordní objem úvěrů.
Statistiky České národní banky ukazují, že úvěry od stavebních spořitelen jsou v poslední době o několik desetin procent levnější než běžné hypotéky. Hypotéky se dosud mohly pyšnit jednou z nejnižších úrokových sazeb, je to z důvodu krytí úvěru danou nemovitostí – jelikož banky dostávají nemovitost do zástavy, je pro ně úvěr méně rizikový, a tak se nemusí pojišťovat před možnou ztrátou vyššími úroky a poplatky.
Snem lidí je bydlet ve vlastním a hypotéky představují hlavní způsob získání nemovitosti.
Jedním z důvodů, proč o úvěry od stavebních spořitelen roste zájem, je skutečnost, že banky již nějakou dobu na základě regulací ČNB poskytují hypoteční úvěr pouze do výše kolem 80 % hodnoty nemovitosti. Zbylou pětinu ceny si musí klient uhradit z vlastních zdrojů a většinou se vyplatí si na to vzít úvěr ze stavebního spoření, jelikož běžný úvěr na bydlení má dnes o třídu vyšší úrokovou sazbu.
U amerických hypoték se poskytuje ještě menší hodnota nemovitosti, peníze lze ale využít na cokoliv, nejen na nemovitost a bydlení. Nebankovní hypotéky nabízí nejnižší výši úvěru k hodnotě nemovitosti, na druhou stranu jsou ale mnohem dostupnější – hypotéku si zde většinou uzavírají lidé, kteří nedosáhli na bankovní hypotéku. Takto získávají úvěr i lidé, kteří by jej zodpovědně získat neměli, stejně jako u nebankovních půjček.
Rostou i úroky na spořících účtech. V budoucnu je možné očekávat narůst poskytovaných výhod k produktům spořitelen i bank, jelikož se boj o nové klienty stává čím dál větším a těsnějším. Banky čelí nedostatku klientů a dostatku finančních prostředků, proto lze očekávat výhodnější nabídky refinancování úvěrů a konsolidace dluhu.
Data také ukazují, že tradiční velké banky ztrácí klienty, kteří raději vyhledávají středně velké, nové a moderní banky. Mezi ty tradiční banky, které ztrácejí klienty, patří například Česká spořitelna nebo ČSOB, naopak mezi středně velké banky získávající klienty patří Air Bank, Equa bank nebo Fio banka.