Stavební spořitelny v letošním roce poskytly rekordní objem úvěrů

Stavební spořitelny sice zaznamenávají pokles zájmu o dříve oblíbené stavební spoření, zájem o úvěry na bydlení však stále roste. Spořitelny v letošním roce totiž zaznamenaly rekordní objem poskytnutých úvěrů. Jaké v ČR existují spořitelny a proč se u nich úvěry vyplatí?

Stavební spoření patří k nejbezpečnějším forma spoření. Výhodou je zejména státní příspěvek, který sice není velký, avšak pojí se k oné bezpečnosti. Státní podpora stavebního spoření činí max. 10 % z ročně vložené částky, nejvýše však z 20 tisíc korun.

Nejvyšší úvěr na bydlení nabízí Česká spořitelna. Úvěr je možné sjednat z pohodlí domova.
Více o České spořitelně zde >

O stavební spoření je však čím dál menší zájem. O co zájem naopak roste, jsou úvěry na bydlení. Stavební spořitelny letos do konce září poskytly úvěry za neuvěřitelných 83,7 miliardy. Snem mnoha lidí je totiž bydlet ve vlastním.

Roste zájem o úvěry i celkové cílové částky

Dosud nejvíce financí stavební spořitelny poskytly v roce 2008. Tehdy to bylo přibližně 75 miliard korun. Je možné, že letos na konci roku se částka přehoupne přes 100 miliard.

Zájemci o úvěry na bydlení u spořitelen také těží z toho, že sazby stavebních spořitelen reagují na změny pomaleji než sazby u bank. Další nárůst spořitelny zaznamenaly v oblasti celkové cílové částky u nově uzavřených smluv. 

Tato částka vyjadřuje budoucí záměry klienta v tom smyslu, kolik má v plánu si naspořit nebo půjčit na bydlení. Růst cílové částky dokazuje, že je stavební spoření v dobré pozici i s výhledem do budoucna.

 Zájemci o úvěry na bydlení u spořitelen také těží z toho, že sazby stavebních spořitelen reagují na změny pomaleji než sazby u bank.
Zájemci o úvěry na bydlení u spořitelen také těží z toho, že sazby stavebních spořitelen reagují na změny pomaleji než sazby u bank.

Pokles zájmu o 3 % v případě uzavírání nových smluv u stavebního spoření je dle expertů normálním vývojem.

Stavební spořitelny u nás

Půjčky na bydlení a zájem o ně roste a stavební spoření zaznamenává stabilní vývoj. Jaké u nás existují stavební spořitelny poskytující tento druh spotřebitelského úvěru a zároveň možnost stavebního spoření? Jedná se o následující společnosti:

  • Českomoravská stavební spořitelna
  • Česká spořitelna
  • Modrá pyramida
  • MONETA
  • Raiffeisen stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna (ČMMS) patří do finanční skupiny ČSOB. Stavební spoření je zde známo jako stavební spoření s Liškou. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření činí 1,2 % a poplatek za vedení stavebního spoření je 360 Kč ročně.

Nabídka stavebního spoření u České spořitelny je známá pod názvem Buřinka. Úroková sazba činí 3,99 % p.a. a poplatek za vedení spoření 325 Kč ročně. Modrá pyramida je členem finanční skupiny Komerční banky.

Úvěr na bydlení poskytuje také P2P půjčka Zonky.
Více o této populární půjčce zde >

Úroková sazba této spořitelny je 3,49 % p.a. a poplatek za vedení spoření činí 300 Kč za rok. Mezi spořitelnami je tento poplatek nejnižší. MONETA Money bank koupila stavení spořitelnu společně s hypoteční bankou Wüstenrot.

Úroková sazba je u Wüstenrot 1,99 % p.a., poplatek za vedení je vystaven do výše 324 Kč ročně. Poslední stavební spořitelnou je Raiffeisen. U této spořitelny úrok činí 2,99 % p.a. a poplatek za vedení je ve výši 320 Kč za rok.

TIP: Oblíbeným způsobem, jak pokrýt náklady na investice do nemovitostí, je překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

 Pokles zájmu o 3 % v případě uzavírání nových smluv u stavebního spoření je dle expertů normálním vývojem.
Pokles zájmu o 3 % v případě uzavírání nových smluv u stavebního spoření je dle expertů normálním vývojem.

Úvěr na bydlení – srovnání

Úvěry na bydlení neposkytují jen stavební spořitelny. S těmito úvěry je možné se setkat i u různých nebankovních společností. Tyto společnosti cílí zejména na problémové zájemce s nízkou úvěruschopností, kterým banky nepůjčí.

Tento typ úvěru však poskytují i bankovní společnosti, jen je třeba se smířit s tím, že se nejedná o půjčky pro každého. Banky totiž klienty prověřují a neposkytují tak úvěry jako jsou půjčky bez registru nebo půjčky bez doložení příjmu.

V žádném případě se klienti u bank nesetkají s půjčkami pro zadlužené nebo půjčkami v exekuci. Banky totiž dobře vědí, že tito klienti nemají dobrou perspektivu splácet a často si půjčkou způsobí další problémy.

Kdo bude žádat o úvěr na bydlení a čerpat vyšší částky, musí počítat se zástavou nemovitosti. Díky tomu má poskytovatel půjčky záruku, že žadatel vypůjčené peníze opravdu vrátí

Název půjčkyRozsahÚrok odDoba splatnosti
Aero půjčka10 000 Kč – 300 000 Kč10,98 %až 84 měsíců
Air Bankaž 900 000 Kč3,9 %6 až 96 měsíců
Banka Creditasod 50 000 Kč2,39 %až 20 let
Benefi10 000 až 250 000 Kč6 %12 až 60 měsíců
Dodo půjčka10 000 Kč – 200 000 Kč8,6 %až 5 let
Poštovní spořitelna70 000 Kč až 1 000 000 Kč4,9 %1 rok až 12 let
UniCredit Bank20 000 až 1 000 000 Kč3,89 %12 až 120 měsíců

Kromě úvěru na bydlení je možné využít také úvěr na rekonstrukci, který nabízí např. Raiffeisenbank. Pro zájemce jsou v nabídce také klasické hypotéky.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.