Půjčky od bankovních nebo nebankovních institucí lze obvykle splatit dvěma způsoby v závislosti na typu úvěru – buď prostřednictvím měsíčních splátek nebo jednorázově. Nově se na úvěrovém trhu objevila ještě jedna možnost, a to splatit půjčku prací. Odpracovat si dlužnou částku nabízí například portál Půjčka za práci. Je tato nabídka v souladu s platnou legislativou? A jaké podmínky pro ni platí?
Ať už se jedná o půjčku od Ferratum či Oberbank, občas může nastat problém s tím, jak ji splatit. Jednou z možností je půjčku si tzv. odpracovat. Ačkoliv pro mnoho lidí může být možnost umoření svého dluhu prací poměrně zajímavá, měli by být na pozoru ohledně podmínek této nabídky.
Z uvedených webových stránek se člověk dozví velice málo informací. Uvádí se zde nicméně, že půjčky zastřešuje největší zprostředkovatel offline půjček, společnost JK Business s.r.o., ve spolupráci s Půjčka za práci s.r.o. a PZP finance s.r.o.
Z hlediska práce je zapojených více společností. Nutno dodat, že JK Business působí na českém trhu teprve od roku 2014 prostřednictvím franšízové sítě poboček Rychlá půjčka – zprostředkovávají nebankovní úvěry mezi obchodními partnery a cílovým klientem.
Nabídka Půjčka za práci se co do žádosti neliší od podobných půjček tohoto typu. Požádat lze on-line, potřeba je pouze občanský průkaz. Po schválení obdrží žadatel peníze do 15 minut (proto označení rychlá půjčka). Vyplacení může proběhnout dvěma způsoby – buď převodem peněz na bankovní účet nebo osobně na pobočce v hotovosti. Při žádosti o půjčku není nutné dokládat, na co půjčené peníze člověk potřebuje, stejně tak podle poskytovatele není potřeba jakkoliv dokládat své příjmy.
Existence kamenné pobočky u tohoto typu úvěrových poskytovatelů není obvyklé. Projekt Půjčka za práci má sídlo na Praze 9. Dokonce každou středu od 17 hodin na této adrese nabízí možnost konzultace osobních financí.
Parametry půjčky za práci a možnost splácení
V rámci rychlé půjčky činí maximální možná částka 8 000 korun se splatností 30 dnů. První půjčka je zdarma, bez poplatků a sankcí. Cokoliv po splatnosti se pak úročí, ovšem jaké by byly celkové náklady na půjčku při konkrétní výši a s konkrétní splatností se z webových stránek dozvědět nedá.
Specifické je pak splácení půjčky, které může mít několik podob. Název projektu prezentuje první z možností, jak půjčku splatit – prací. Peníze ovšem lze splatit i klasicky. Způsob si každý může vybrat sám podle toho, co mu vyhovuje.
Kromě rychlé půjčky si zde zájemce může požádat o půjčku se zástavou (oproti zástavě automobilu nebo nemovitosti, bez kontroly registrů, s vyplacením ihned v hotovosti). Pevná úroková sazba této půjčky činí 66,66 % p.a., rozhodně tedy patří k těm dražším úvěrům. Při půjčce 30 000 korun se splatností jeden rok přeplatí zájemce téměř 12 000 korun. Kolik je ovšem maximální možná částka, kterou si lze půjčit, případně maximální doba splatnosti, už z webu nevyplývá.
Jak lze půjčku odpracovat?
Pokud si žadatel o půjčku zvolí splácení odpracováním, a pakliže mu bude půjčka skutečně schválena, čeká ho krátké proškolení v oblasti, kterou si zvolí. Na výběr má z:
- roznášky jídla,
- přepravy osob,
- security,
- marketingu,
- domácích prací,
- finančnictví,
- oblast energií.
Liší se přitom výše odměny, která se za danou práci poskytuje. Poté, co dojde ke splacení půjčky, se může člověk rozhodnout, zda s prací skončí, a nebo si dál bude takto vydělávat, třeba jen formou brigády.
Co tomu chybí?
Ačkoliv nápad jako takový je jistě zajímavý a mnoho lidí ho nejspíš ocení, má to svá ale. Jedním z nich je stav, kdy se člověk prakticky nic dopředu nedozví. Chybí kompletní podmínky poskytnutí úvěru, podmínky splácení, případné informace o smluvních pokutách a sankcích, a především samotná cena úvěru. Na internetu se sice u konkrétních prací uvádí, jaká je za ni odměna, podle zástupců projektu Půjčka za práci se ale jedná spíše o orientační údaj.
Bez osobní návštěvy a konkrétního dotazu se zájemce také nedozví, kdo mu půjčku vlastně poskytuje, resp. zda má vůbec k takovému poskytování finančních prostředků oprávnění. To je samo o sobě v rozporu se zákonem o spotřebitelském úvěru, který vyžaduje maximální informovanost klienta. Navíc, je rozdíl, zda půjčku společnost zprostředkovává nebo přímo poskytuje.
Redaktor internetového portálu Aktuálně.cz zjistil, že peníze poskytují známé nebankovní společnosti, jako např. CreditOn nebo Zaplo.
Díky všem těmto informacím se nabídka Půjčky za práci jeví zatím jako dosud „nedotažená“. Nápad bohužel mnohdy nestačí, je potřeba ho dovést do té podoby, aby byl důvěryhodný a splňoval všechny nejen legislativní požadavky, ale také obecné zvyklosti.
Kdo chce půjčku a je ochotný pracovat, pro toho bude jistějším, bezpečnějším a schůdnějším řešením najít si klasické zaměstnání, a jakmile bude splňovat potřebné podmínky, zkrátka si o půjčku zažádat.
Při ucházení o zaměstnání je nezbytně důležitý strukturovaný životopis – vzor lze nalézt online zdarma.