Úrokové sazby hypoték již půl roku klesají a dle očekávání by měly klesat i nadále. Hypotečnímu trhu se i přes pandemii koronaviru daří, objem hypoték za posledních dvanáct měsíců je vyšší než v rekordních letech 2016 a 2017.
Úrokové sazby hypoték klesají již šestý měsíc v řadě a v současnosti jsou na úrovni září 2017. Podle Jiřího Sýkory ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select lze vzhledem ke krokům některých bank očekávat pokles sazeb i v příštích měsících.
Průměrná úroková sazba hypoték dle ukazatele Fincetrum Hypoindex klesla v září na 2,07 %, za poslední půlrok se tedy propadla o 0,37 procentního bodu.
V srpnu letošního roku banky poskytly celkem 6 868 hypoték ve výši 19,173 miliardy korun a v září 7 872 hypoték o objemu 22,052 miliardy korun.
Pokud bude objem hypoték i nadále růst, dojde dle společnosti Fincentrum & Swiss Life Select k překonání rekordu z let 2016 a 2017, kdy celkový objem hypoték přesáhl 225 miliard korun.
Průměrná výše hypotéky se blíží 3 milionům
Průměrná výše hypotečního úvěru se s hodnotou 2 801 344 korun blíží hranici tří milionů. Oproti září 2019 vzrostla o více než 441 tisíc korun, což dokazuje, že zdražování nemovitostí pokračuje.
Vliv pandemie koronaviru na trh s nemovitostmi byl navzdory očekávání pouze dočasný. Trh sice během nouzového stavu ustrnul, nicméně po uvolnění restrikcí v červnu letošního roku se poptávka po nemovitostech začala opět zvyšovat.
Spousta lidí chce mít kam uniknout a chtějí alespoň koupit pozemek. Trh s nabídkou hypoték tak jenom roste.
Ačkoliv růst cen nemovitostí zpomalil, neprojevila se pandemie na cenách bytů tak, jak se předpokládalo. Růst poptávky po nemovitostech zatím nepolevuje, s čímž jde ruku v ruce i kontinuální růst cen.
Potvrzuje se, že snem lidí je bydlet ve vlastním. Před schválením hypotéky je třeba disponovat částkou v řádu stovek tisíc korun, což řada lidí řeší pomocí stavebního spoření. Jedná se o jeden z nejbezpečnějších způsobů spoření peněz.
Výhodou stavebního spoření je možnost získat úvěr ze stavebního spoření, pro který je charakteristický nízký úrok. Jestliže klient nesplní podmínky pro jeho poskytnutí, může stále ještě zažádat o překlenovací úvěr.
Úroky pro úvěry ze stavebních spoření klesly pod 2 %, díky čemuž je tento typ úvěrů opravdu výhodnější než hypotéka. Dvouprocentní hranice byla překonána v roce 2020 a jedná se o historické minimum.
Přesto také u hypotečních sazeb došlo k prolomení 2% hranice. V roce 2021 však dochází k rychlému růstu, přesto obrovský zájem o hypotéky nadále přetrvává. V červenci 2021 hypotéky zdražují na průměrnou sazbu 2,23 %.
V letošním roce pojišťovny predikují i růst autopojištění, jelikož povinné ručení si na sebe nevydělá. Děje se tak zejména kvůli růstu cen za opravy, kdežto částky vybrané na pojistném se ubírají opačným směrem.
Úrokové sazby u hypoték snížilo několik tuzemských bank
Banky dále zlevňují hypotéky i přesto, že se základní sazby ČNB od května nezměnily. V září své úrokové sazby snížila Equa Bank, MONETA Money Bank a UniCredit Bank, v říjnu tento krok učinila i ČSOB a Air Bank.
Minimální úroková sazba u hypotéky MONETA Money Bank se u všech fixací snížila na 1,99 %, v případě vyřízení pojištění schopnosti splácet je dokonce možné hypotéku sjednat s úrokovou sazbou od 1,79 %. MONETA před Vánoci rovněž zvýhodnila podmínky u Expres půjčky, jež je nyní nabízena s úrokem od 3,5 % do max. 4,8 %.
Equa Bank v září snížila úrok u pětileté fixace na 1,99 % a zařadila se tak mezi banky, které hypoteční úvěry fixované na pět let poskytují se sazbou nižší než 2 %.
UniCredit Bank snížila úrokovou sazbu u hypoték s fixací na pět let již v dubnu, a to na 1,79 %. K dalšímu snížení došlo v září a nyní lze u UniCredit Bank sjednat hypotéku s fixací pět let se sazbou od 1,69 %.
Air Bank hypotéky zlevnila o 0,2 procentního bodu, úroková sazba nyní začíná na 1,99 %. Air Bank zároveň přišla s akční nabídkou Air Bank půjčky, kterou lze sjednat s úrokem od 3,9 % a s možností dvouměsíčních splátkových prázdnin každý rok.
Hypotéku u ČSOB a Hypoteční banky je od října možné získat s úrokovou sazbou od 2,09 %. ČSOB je jedním z nejvýznamnějších hráčů na bankovním trhu, a tak lze očekávat, že ji budou následovat i další banky.
Další vývoj úrokových sazeb bude do značné míry záviset na vládních opatřeních spojených s druhou vlnou pandemie, které mohou negativně ovlivnit finanční situaci lidí splácejících hypotéky. V případě, že vzroste počet klientů, kteří svůj hypoteční úvěr nebudou schopni splácet, se úrokové sazby hypoték zvýší.