Nevytloukejte půjčky půjčkami

Nesplácejte půjčky půjčkami, je to cesta do pekel, radí – podívejte se na youtube kanál Navigátor bezpečného úvěru. Navigátor bezpečného úvěru spouští netradiční on-line kampaň, která má přimět spotřebitele přemýšlet před tím, než si vezmou spotřebitelský úvěr. Cílem kampaně je varovat před praktikami rizikových poskytovatelů úvěrů, nebo dokonce před lichváři a naučit spotřebitele pečlivě vybírat bezpečného poskytovatele úvěru.

Hlavní „hvězdou“ kampaně je Blbá Blondýna, autorská postava herečky a moderátorky Ivy Pazderkové. Ta ve čtyřech krátkých skečích upozorňuje na nejčastější chyby a prohřešky, kterých se spotřebitelé ve vztahu k úvěrům dopouštějí.

Hledáte půjčku bez úroku? Porovnejte bezúročné půjčky nebo první půjčky zdarma.

„Naší snahou bylo vyvolat širokou diskusi – proto jsme zvolili z hlediska vzdělávání možná netradiční podobu, jak ale věříme, právě Blbá Blondýna a její humor nám pomohou zaujmout pokud možno co nejvíce spotřebitelů z různých sociálních vrstev, různého věku i vzdělání,“ říká Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Kampaň, která se bude odehrávat především v internetovém prostředí, se speciálním důrazem na kanál YouTube a sociální služby, si klade za cíl zaujmout mimo jiné i nejmladší generace, které se mnohdy v oblasti osobních financí dobře neorientují.

Vide lze stáhnout. Pokud někdo neví jak, lze využít návod jak stahovat z YouTube.

VYTLOUKÁNÍ KLÍNU KLÍNEM

V prvním spotu se Iva Pazderková coby oblíbená Blbá Blondýna pouští do jednoho z nejčastějších a také nejnebezpečnějších nešvarů v oblasti úvěrů – tedy do takzvaného vytloukání klínu klínem.

„Bohužel je stále velmi časté, že lidé do spárů lichvářů upadnou poté, co nezvládnou splácet svůj stávající úvěr a místo toho, aby se snažili najít přijatelné řešení s věřitelem, obrátí se právě na lichváře či pochybné poskytovatele úvěrů, u nichž si nakonec na splacení toho původního úvěru půjčí,“ vysvětluje Zdeněk Soudný.

A jak dodává, je to začátek začarovaného kruhu, na jehož konci je mnohdy až beznadějná situace spotřebitelů. „Blbá Blondýna v naprosto strefně absurdním příběhu ukazuje, jak snadné je spadnout do dluhové spirály, která je na počátku mnoha nešťastných příběhů spojených s úvěry,“ popisuje Soudný.

V případě, že spotřebitel zvolil již na začátku bezpečného poskytovatele úvěru, tedy banku nebo značkovou nebankovní společnost, může být řešení v takové situaci relativně snadné. Značkové nebankovní společnosti jsou např. Zaplo, Provident, Acema nebo Zonky.

„Bezpečný poskytovatel se snaží s klientem, který má problémy se splácením, pokud je to jen trochu možné, dohodnout. Například upravením výše měsíční splátky tak, aby nedocházelo k prodlení se splácením a dluh se nenavyšoval, a zároveň se zabránilo různým sankcím,“ vysvětluje Zdeněk Soudný.

Sankce jsou spojeny hlavně s úvěry typu půjčky o víkendu na ruku, nebankovní půjčky bez registru a bez zástavy nebo půjčky v exekuci.

Navíc sankce u bezpečného poskytovatele úvěru jsou transparentně sděleny na počátku obchodního vztahu a jejich podoba není pro spotřebitele likvidační, ale má jej motivovat k pravidelnému splácení.

„Ačkoli si to spotřebitelé často nemyslí, bezpečný a solidní poskytovatel úvěru si přeje, aby jeho klienti pravidelně spláceli a svým závazkům dostáli. Na sankce, pokuty a exekutory se ve své práci zaměřují lichváři a rizikoví poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, před kterými varujeme,“ doplňuje Soudný.

Mezi bezpečné poskytovatele lze řadit např.:

JAK BOJOVAT PROTI „VYTLOUKÁNÍ PŮJČEK PŮJČKAMI“?

1. Pamatujte – jakýkoli, i sebemenší úvěr, si berte jen u bezpečných poskytovatelů, kterými jsou banky nebo značkové nebankovní domy. Které společnosti jsou bezpečné – to si můžete ověřit například na stránce www.navigatoruveru.cz! Zde je také možné získat hned několik rad, co dělat, když není na splátky půjčky.

2. Pokud se dostanete do problému se splácením půjčky, nebo tušíte, že se do něj dostanete, okamžitě kontaktujte svého poskytovatele úvěru a situaci s ním řešte. Je několik možností, jak situaci zvládnout – například se můžete domluvit na jiné formě splátkového kalendáře (prodloužení splatnosti), nebo pro vás může být vhodnou cestou konsolidace či refinancování úvěru.

3. Nikdy nenechávejte situaci takzvaně „vyhnít“. Dluh, který máte, nezmizí a naopak vám bude narůstat o úroky z prodlení a další sankční podmínky. Pokud si nejste jistí, jak dále pokračovat, navštivte odborníky, kteří vám poradí. Využít můžete i několika bezplatných poraden, které se problematikou spotřebitelských úvěrů zabývají. Skočit v oddlužení a snažit se o půjčku v insolvenci jistě nikdo nechce.

4. Zásadně v případě problémů se splácením půjčky nechoďte k lichvářům a nesnažte se splatit jeden dluh jiným, byť by byl úvěr nazván jakkoliv lichotivě – například jako půjčka zdarma a ihned. Pokud jste nebyli schopni splácet stávající úvěr, nebudete mít ani na ten nový.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.