Lehkomyslnost se nevyplácí, „živý prachy“ mohou vyjít hodně draho

Půjčujte si jen od bezpečných a prověřených společností. Nepodepisujte to, čemu nerozumíte.

Čtvrtým a posledním příběhem vstupuje Blbá Blondýna do světa spotřebitelských úvěrů a nástrah, které v nich na spotřebitele čekají. V příběhu „živý prachy“ tentokrát ze všech příběhů nejostřeji ukazuje, jak může skončit hraní si s lichváři.

Myslíte si, že je to příběh, který by se normálně nestal? Pletete se. Blbá Blondýna možná někdy přehrává, ale ve své podstatně je i nejnovější příběh založen na reálných událostech a příbězích. Pouliční reklamy na „rychlý a levný prachy“, lidé, kteří nečtou smlouvy, neuvědomují si riziko, které na sebe berou, když neváhají vzít úvěr od lichváře. Nejasné poplatky, sankční podmínky, následný postih a problémy.

Rychlé půjčky se sice mohou zdát jako snadné a neškodné peníze, při nesplácení se však promění v obrovský problém, který mnoho domácností ani nedokáže uhasit. To samé platí i pro mikropůjčky nebo SMS půjčky, například Via SMS.

S tím vším se stále setkává velké množství spotřebitelů, kteří nebyli při výběru společnosti opatrní a naletěli lichvářům. Přitom stačí tak málo – pokud už úvěr potřebujete, pečlivě vybírejte ze seznamu bezpečných poskytovatelů. Například těch, kteří jsou uvedeni ve srovnání půjček na webu Navigátoru.

Selský rozum je dobrá cesta, pamatovat si pár rad neuškodí

Obecně by lidé ke spotřebitelským úvěrům měli přistupovat se zdravým rozumem – přemýšlet o tom, co jim někdo nabízí a zda „na právní pohled výhodná nabídka“ neskrývá různá nebezpečí. Lichváři dnes nejsou lidé, které poznáte na první pohled. Jsou to upravení „manažeři“, kteří mají velmi solidní vystupování, a se spotřebiteli to umí.

Nejde přitom zdaleka o cenu úvěru – lichváři vám opravdu umí nabídnout úvěr s výhodným úrokem (např. první půjčka zdarma). Protože na rozdíl od zodpovědných poskytovatelů úvěru jejich cílem není udělat transparentní obchod, ve kterém za poskytnutou službu zaplatíte ve formě úroku. Ten je pro ně méně zajímavý, než například sankční podmínky, které jsou skryté drobným písmem ve smlouvách

Existuje dnes mnoho cest, jak se proti lichvářům bránit – právní systém v České republice v tomto ohledu vychází spotřebitelům vstříc a pokud již udělají chybu, a lichváři naletí, mají velmi často velkou šanci bránit se a vyhrát.

Bohužel – vyhrává stud a strach. Jen málo poškozených spotřebitelů, i když si uvědomí, v jakém jsou problému a že proti nim stojí lichváři, nemá odvahu jít na policii a bránit se byť soudní cestou. Mnoho lidí dostaly do problémů i věci, které je z nich měly dostat – např. konsolidace bez registru a zástavy nemovitosti.

Konsolidace nebo refinancování úvěru patří mezi nástroje pro zjednodušení administrativy spojené s půjčkami, nicméně tuto úlohu nezastávají (spíše naopak), pokud jsou sjednány u neseriózního poskytovatele.

Pozor na úvěry jako půjčky o víkendu, půjčky pro zadlužené, půjčky v exekuci či půjčky pro každého.

Pokud se nechcete dostat do podobné situace, jako Blbá Blondýna a tisíce lidí ve vašem okolí, než si vezmete úvěr, přemýšlejte. A využijte například následující patero rad.

PATERO DOBRÝCH RAD PRO KAŽDÉHO, KDO PŘEMÝŠLÍ O SPOTŘEBITELSKÉM ÚVĚRU

1) Půjčujte si jen u značkových společností. Oslovte co nejvíce kvalitních úvěrových společností a srovnejte nejen finanční kritérium (tedy o kolik celkem půjčku přeplatíte), ale také nefinanční kritéria, tedy podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplácení a podobně.

A jak poznáte kvalitní úvěrovou společnost? Obecně se to dá specifikovat jako banky a společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy instituce určitým způsobem kontrolované.

2) Než cokoli podepíšete, přečtěte si to. Pokud smlouvám či jiným závazkům nerozumíte, nepodepisujte je na místě. Vždy máte možnost vzít si takový materiál domů, a tam jej v klidu a po poradě s dalšími lidmi, prostudovat. Podívejte se i na web společností – zpravidla tam najdete všeobecné podmínky.

3) Pokud vám značkové společnosti půjčku nedají, je to znamení, že pravděpodobně nebudete schopni ji splácet. Nabídka od lichvářů vám nepomůže, ale naopak ještě více ublíží.

4) Pokud se dostanete do problémů se splácením, obraťte se v první řadě na společnost, od které úvěr máte, a pokuste se s ní dohodnout na změně výše splátek či odkladu Nepůjčujte si jen proto, abyste splatili dluh. V takovém případě se dostanete do spirály a nedopadne to dobře. Dříve nebo později skončíte u lichváře, který vás připraví o vše.

Právě ty takzvané značkové společnosti mají nástroje, jak vám jako klientovi v těchto situacích pomoci a mají společný zájem na tom, aby klient takovéto tíživé období přečkal. Musí o nich ale informovat včas, ne až ve chvíli, kdy dluží několik splátek.

Mezi spolehlivé poskytovatele lze zařadit:

5) Pokud máte problém, řešte jej a pomoc hledejte u odborníků. V České republice již působí několik neziskových organizací, které se věnují poradenství a řešení finančních problémů rodin. Například Poradna při finanční tísni, která se specializuje na tyto problémy.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.